Po Praze

Je mi jasné, že každé město má svůj slang a označování některých míst je dáno spíše lidmi než historickým vývojem, ale taková už je doba. Například v Olomouci si nedáváte sraz u orloje, ale u želvy, kterážto se nachází nedaleko. Stejně tak v Praze si obvykle nedáváte sraz na Václaváku, protože byste se v tom mumraji ztratili, ale pod koněm, ti větší nadšenci pak pod ocasem. Jsa nová v Praze, domnívala jsem se, že to je označení hospody nebo něco takového, ale byla jsem ujištěna, že se jedná o sochu sv. Václava a označení pod ocasem že udává – zezadu památníku.
Nechci, aby tento článek vyzněl nějak výrazně pragocentricky, ale měla by to být taková pomůcka, když vyrazíte za někým do Matičky a lehká nápověda předem by se vám mohla hodit. Jsem si vědoma toho, že určitě neznám všechny špeky, ale kdo zná lepší, prosím piště, od toho je zde komentář.
Pod ocasem je nám tedy jasné, jistě, že se můžete sejít i pod hlavou, to je hned z druhé strany. Kousek dál můžete mít sraz na Ípáku, což je náměstí I.P.Pavlova, nejfrekventovanějšího místa MHD, jak vyznělo z nedávného průzkum cestování po Praze. Co by kamenem dohodil je Karlák, což není Karlův most, ale Karlovo náměstí. Pozor – Moraváci často chtějí vidět Karlák a pražské naplaveniny se diví, proč, když na Karlově náměstí nic není. Z následného rozhovoru pak vyplyne, že oni chtějí vidět most (Karlův), nikoli náměstí (Karlovo). Výsledný efekt je pak díky milionům turistů stejný – stejně je prd vidět. Nyní pár jazykových přesmyček. Jiřák je náměstí Jiřího z Poděbrad, a zajímat by mohlo nejedneho občana díky kostelu Plečnikově, kterýžto je opravdu krásný a stojí za prohlídku v každou dobu. Osobně na první místo v hádánkách, kde se potkat, řadím Břinkáč. Anebo Synkáč. Je to divné, ale je to jedno místo, celým názvem Náměstí bratří Synků. Kdo jsou bratři Synkové si lehce najdete v Googlu a až to na vás někdo jako na čerstvou naplavenilu vytasí, s prstem v zadku tam dojete tramvají a budete fakt king. Pak už je vám jasné, že Palačák je Palackého náměstí, tím už vás rozhodně nikdo nemůže rozházet.
Tak pěkné chození a nezapomeňtě – na Ípáku se musíte domluvit, jestli se potkáte u KFC nebo u Mekáče, protože jinak se nepotkáte :- )

Reklamy
Published in: on 3 února 2009 at 23:04  5 komentářů  

The URI to TrackBack this entry is: https://brouckoviny.wordpress.com/2009/02/03/po-praze/trackback/

RSS feed for comments on this post.

komentářů 5Napsat komentář

 1. dovoluji si zdvořile nesouhlasit. I.P.Pavlova není žádný ípák, ale odjakživa a výhradně SLINTÁČ!!!!!

 2. zorvna už jsem taky chtěla napsat o Slintáči, ale byla jsem předběhnuta:)

 3. Heh, ano, kdysi u nás ve škole někdo zmiňoval jako příklad extrémního pražského slangu větu „Beru krtka na slintáč.“ Ale obávám se, že tomu by nerozuměla ani většina Pražáků. (Znamená to „Jedu metrem na náměstí I.P. Pavlova.“)

  • Slintac mi zustal v prazskem hantecu zcela utajen a to jsem se setkala s hodne rodilymi Prazaky.
   Diky, diky.

 4. metru KRTEK se samozřejmě říká.
  byl-li by zájem, jest možno doplnit 42 let studia pražštiny 🙂


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: