Kdo je kdo

Možná, že se najde pár čtenářů, kteří nevědí, kdo je Hyman Kaplan.Vězte tedy, že je to žák večerní jazykové školy. Není mu devatenáct ani dvacet devět, je mu spíš asi tak třicet devět tebo čtyřicet devět a společně se svými spolužáky navštěvuje kurzy anličtiny (češtiny), aby se dobře sžil se svojí vlastí. Jeho zápal pro jazyk je ovšem neskutečný a jeho snaha hovořit předčí snahu hovořit správně.
Hyman Kaplan je postava literární, za níž si můžete představit koho chcete a hlas jaký chcete, v českých poměrech ho mluvil pan Donutil a to v rozhlasové hře. Hra měla na vlnách Českého rozhlasu velký úspěch a vyšla, tuším, i jako CD (možno zakoupit u všech dobrých CD prodejců). Nyní se připravuje hra divadelní, která bude mít co nevidět premiéru. Dříve, než jsme ovšem tento fakt zjistili, zakoupili jsme lítsky, neboť jsme se s manželem domnívali, že se jedná o již hraný kus.
Tak trochu zajíc v pytli, ale tak byly lístky, nekupte to za dvě kila na hlavu. Abychom alespoň náznakově tušili (vyděšeni z toho, že se asi jedná o muzikál), zda to bude prohra či výhra, zeptali jsme se zákulisních kruhů a šeptanda je dobrá, mluví se o tom jak na divadle, tak na dabingu, tak ještě čtrnáct dní a pak vám napíšu, jaké to bylo.

Druhá literární postava, o které zde již byla řeč, je Helenka Součková. Vlastně Brďochová, vlastně Freinsteinová. Je to malá osmiletá holčička, která chodí do druhé a po prázdninách do třetí třídy během komunistické éry, bydlí v Ničíně a má spoustu starostí. Je tlustá, má různá nedorozumění a její pohlad na svět (komunistů a učitelek) je naprost neskutečný.
Její autorkou je Irena Dousková a kniha se jmenuje Hrdý Budžes a po té, co byl první náklad do posledního rozebrán, je kniha po druhé dotisku běžně k dostání. I Helenka má svůj hlas a svoji hereckou představitelku v jedné osobě – v Báře Hrzánové. Pokud Báru Hrzánovou nemáte z nějakého důvodu rádi, po poslechnutí CD (k dostání tamtéž co Pan Kaplan) si ji zamilujete. Kniha je poměrně věrně přepsána do divadlení podoby a ztvárnění Helenky Bárou Hrzánovou je zcela nezapomentulený zážitek. Pokud bude hostovat ve vašem městě, rozhodně neváhejte, zakupte několik lupenů, budete se skvěle bavit, protože si myslím, že tak, jak štvaly paní soudružky učitelky ji, štvaly i vás a budete jejímu dospělému dětskému světu rozumět.

Reklamy
Published in: on 8 února 2009 at 20:57  Napsat komentář  

The URI to TrackBack this entry is: https://brouckoviny.wordpress.com/2009/02/08/kdo-je-kdo/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: