Třídění odpadu

Je pravda, že po té, co jsem viděla reportáž o tom, že není co dělat s tříděným odpadem, zvažovala jsem, zda vůbec tento článek psát, ale mé přesvědčení o správnosti celé věci je natolik silné, že nezbývá než pokračova v započatém díle.
To jsem se chtěla zeptat už na začátku – třídíte? A třídíte správně? Www.jaktridit.cz jest výborná stránka, kde se dá dozvědět poměrně hodně. My doma třídíme papír, plast, komunál (vše, co nevím, kam zařadit) a pak „nesystémové příjmy“, kterýžto název jsem odvodila od mého předchůdce, který takto měl označené všechny příjmy ve skladu, na které se nedělaly příjemky (dlouhá historie, sorry). Tedy – máme jednu tašku, obvykle papírovou, do které střádám tetrapack a sklo a jednou za čas to prostě vezmu a celé to pěkně u těch barených kontejnerů roztřídím a tašku zlikviduju taky a je pokoj.
Je pravda, že jsme s tříděním počítali už od začátku a tak jsme na něj místo vyhradili. Mám kamarádku, která bydlí v podkroví, kde místo není žádné, ale říká, že prostě třídí etapově a neskladuje a rovnou to při procházce se psem vyhodí. Myslím, že i to je dobrá možnost, rozhodně dobrý argument, proč do toho jít.
Docela mě překvapuje, když spousta lidí tvrdí, že u nich žádný kontejner na třídění není, že jim tam obec, městská část žádný nedala. To je myslím docela smutný fakt, se kterým se tedy dá dělat hodně málo, kromě toho, že napíšete na příslušný úřad a třeba se ledy prolomí.
Mojí osobní úchylkou je třídění hliníku. Je to fakt peklo, protože ten musím skladovat. Obdivuju ty nadšence, kteří korespondenčně zasílají obaly od jogurtů do soutěží nebo do fabrik, které tyto zásilky přijímají. Já obvykle nashromáždím a odevzdám (nebo pověřím odevzdáním) v Toulcově dvoře (cézet, jasné, že?), neb tam mají jednu (JEDNU – 1ks) popelnici, kde se hliník sbírá. Trochu bída, nemyslíte?
No, ať už na celé třídění máte názor jakýkoliv, je pravdou, že Čechům se to poměrně zamlouvá, ve Střední Evropě spolu s Německem jsme na předních příčkách, alespon co se plastu týká, tak jen tak dál a nepokazit si to.

Reklamy
Published in: on 9 února 2009 at 22:22  3 komentáře  

The URI to TrackBack this entry is: https://brouckoviny.wordpress.com/2009/02/09/trideni-odpadu/trackback/

RSS feed for comments on this post.

komentáře 3Napsat komentář

  1. Jelikož pocházím z hliníkového městečka, tak důsledně varuju před tříděním víček od jogurtu a podobných drobných kousků hliníku. Rády vypadávají z balíků šrotu, rády vylétávají z tavicích pecí. Nedejbože, když jsou mokré (což se u různě pokroucených kousků tenké fólie klidně může stát), to pak při tavení pěkně práská. Jo a nehledě na to, že moderní jogurty mají víčka s velkým podílem plastu nebo úplně plastové. Takže se buď ručně vyřazují (hliník žel není magnetický) nebo při hoření smrdí 🙂

  2. frajeři dělají z hliníku doma kuličku, a tu pak jednou za dvacet let donesou do sběrny – za kilo hliníku (= kulička o průměru cca 30cm) lze stržit i deset korun. a to se vyplatí!!!
    jinak největší paradox je třídění papíru – nedávno bez velké pozornosti ekologistů proběhla zpravodajstvím zpráva, že až při velké krizi v číně se zjistilo, že naše recyklačky, berouce velké dotace na zpracování papíru, už dávno nic nezpracovávají a jen papír shromažďují a prodávají do číny. nyní jedna recyklačka je zcela nechopná provozu, a druhá stojí protože její výstupy nikdo nechce. a čína nekupuje. kde skončí pracně tříděný papír – můžete hádat (jednou).

  3. Taky třídíme, byť žijeme na malé vsi, kde ani hospoda není. Neřku-li nádoby na třídění odpadu. Papír vozíme až do Benešova, na plasty už nám nádobu dali, ale rekreanti nám to rychle zaspou pet lahvemi. Jako kdyby nevěděli, že nejlepší voda je z vlastní studny.


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: