Hedvábná kravata krok za krokem

V dnešní Hedvábné stezce si ukážeme, jaká klikatá cesta vede k vytvoření kravaty. Tento návod je čistě pro ty, co nikdy nemalovali a třeba by si to rádi zkusili. Píšu záměrně nemalovali s měkkým i, aby bylo patrné, že do bych do této skupiny zahrnula ráda i muže, neboť i muž může :- ).
Krok první – nákup. Zjistíme si, kde je v našem městě nejbližší prodejna výtvarných potřeb a zajdeme tam. Pokud nic takového v okolí není anebo se vám ceny zdají nehorázné, tak je možné navštívit nějaké ty internetové obchody, blbý je, že je potřeba platit to poštovné, což mě osobně točí vždycky, ale tak co se dá dělat. Slušné obchody jsou www.marketart.cz nebo www.vytvarnepotřeby.cz nebo již notoricky známá www.brydova.cz. Anebo jdete přímo ke zdroji www.silktrade.cz. Zde si vyberte kravatu vašemu srdci nejbližší, zakupte. Dále potřebujete barvy, já používám Pebeo, protože ostíny jsou velmi přírodní a dobře identifikovatelné, pro tuto realizaci kupte tři různé, štetec si vyberte tlustý a tenký a to by vám pro začátek tvorby mělo stačit. Prvnotní investice nejsou malé, barvy stojí tak kolem osmdesáti korun jedna, kravata asi tak nějak, štětec – to přijde na to, zda jdete do umělého nebo přírodního,oboje má svoje pro a proti.
Haboitai 8

Takto to vypadá čistě bílé

Takto to vypadá čistě bílé

Krok dva – prostor. Sice to může znít jako malichernost, ale když do malby hodláte pustit, vytvořte si dost místa. Ideální se prázdný kuchyňský stůl aspoň 120 dlouhý a devadét široký, ať máte rozmach. Tento pokryjte igelitem, nejlépe tím samosmršťovacím, ať pod sebou nemáte noviny, zbytečně překážejí.
Krok tři – příprava. Nachystejte si kravatu (vybalte z obalu), barvy, štětce, dva kalíšky s čistou vodou a jeden prázdný a nějaký utěrčičku, výborně se hodí staré kapesníky, jsou měkké a dobře sají. Máte-li hotovo, jdeme na to.

Kelímek, barvy, štětce

Kelímek, barvy, štětce

Krok čtyři – podklad. Vezměte prázný kelímek, dejte do něj trochu barvy, zřeďte tak dvoj až trojnásobným množstvím vody. Opakuji – do barvy lejeme vodu, v opačném případě stoupá spotřeba barvy geometrickou řadou. Vznikne světlá varianta barvy, která se bude dobře nanášet a ještě lépe rozpíjet. Touto lehkou barvou natřeme tlustým štětcem celou kravatu – horní i spodní část. Rozhodně si nedělejte hlavu s nějakou nepravidelností, že se vám to někde překrývá, máte to nestejnoměrné nebo tam máte kocoury. Žádný strach, berte to jako básnickou licenci.

Probarvení nepravidelné

Lehký základ 2

Krok pět – schnutí. Krava je šitý výrobek, který v sobě má něco na vyztužení, takže to musíte celé nechat proschnout. Upozorňuji znovu – žádná panika nad tím, že to teď vypadá zoufale a vy jste peníze vyhodili zbytečně. Schnutí zabere tak hodinu, když to dáte na topení, tak asi půl hodiny, ale bacha – když to dáte na žebrový radiátor, tak to bude mít takový žebrový vzorek, který tedy moc žádoucí není.
Krok šest – nácvik. Volnou chvilku využijte k tomu, aby jste si nacvičili vzorek, který následně na kravatu budete malovat. Já jsem použila (lipový) list, ale trochu to připomíná nácvik písmene S z první třídy, můžete si tam třeba nakreslit řadu zavináčů nebo jenom krucátek nebo kolečko, prostě nějaký základní tvar, který se vám s většími či menšími obměnami povede zopakovat od ruky asi tak padesátkrát za sebou :- ).
Krok sedm – hlavní vzor. Kravata je suchá, jde se na to. Teď potřebujete tenký štetec a ty tři barvy, které jste si koupili, vše v lahvičkách, neředěné. Doporučuji začít malovat nejdříve zadní stranu, ať víte, co ta barva bude dělat. Namočíte štětec, lehce otřete a na tu nabarvenou kravatu nakreslíte lístek (tvar). Hotovo, první máte za sebou. Trochu se to sice bude rozpíjet, ale žádný strach, o to vpodstatě jde. Hedvábí je dosti nasákavé, ale vy jste ho nacucali v prvním kole podkladovou barvou a tak už toho tolik nepobere a vzor zůstane pěkně vcelku. Lístky pokreslíte celou kravatu barvou číslo jedna, pak se dáte do barvy číslo dvě a zase kreslíte ty tvary a pak barvou číslo tři. Zadní strana je hotová, už jste skoro profíci, tak teď na stranu přední. Osobně mi to zabere tak hodinu, takže nikam nespěchejte, malujte si, jak vám ruce a mozek dovolí, je to pěkné cvičení na odreagování, protože než tam vykroužlíte těch padesát až sto tvarů, zapomenete na čas.

Lipové lístky 1

Lipové lístky 2

Lipové lístky 2

Lipové lístky 3

Krok sedm – zase schnutí. Sice se to zdá nepodstatné, ale nechte výsledný výrobek ještě trochu uschnout.
Krok osm – žehlení. Pokud jste si vybrali barvy fixované žehlením, vytáhněte žehlící prkno, starou žehličku a jde se žehlit. Nastavte teplotu tak na dvě kolečka alias bavlnu, vezměte čistou haderku, utěrku nebo něco, přes co celé vaše umělecké dílo po obou straných přehlíte. Žehlete obě strany tak třikrát.
A voila – je hotovo, hedvábná ručně malované kravata je na světě. Zásada – rozhodně neupozorňujeme na chyby, které při malování vznikly, na žádné kaňky, na nic, protože to jsou obvykle ta nejvíc chválená místa a rozhodně nikdo neví, že to tam nepatřilo. Tak ať se daří a kdyby někdo chtěl poslat obrázek svého výsledku, neváhejte, pe-tul-ka zavináč seznam cézet je tu od toho. Totéž platí pro rady a případné další konzultace.

Hotová kravata pro začátečníky

Hotová kravata pro začátečníky

Reklamy
Published in: on 22 února 2009 at 21:00  Napsat komentář  

The URI to TrackBack this entry is: https://brouckoviny.wordpress.com/2009/02/22/hedvabna-kravata-krok-za-krokem/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: