Návštěvy

Nikdy nevím, zda mám jako paní domu příchozí návštěvy ráda nebo ne. Propadám panice těsně před jejich příchodem, protože v tu chvíli vystoupí všechna špína, chuchvalce a šmouhy. Ty vystupují těsně po tom, co jsem umyla umyvadlo, nádržku na záchodě, a chuchvalečky se objeví po té, co jsem obzvláště pečlivě zametla. Tak se na to vykašlu a snažím se myslet pozitivně, zejména pak na to, že tu návštěva není od toho, aby se dívala na nedostatky, ale od toho, aby obdivovala naši novou kuchyňskou linku, pohovku a hlavně nový stůl s židlemi. Naštěstí většina návštěv je dbalá bontonu a obdivuje o sto šest. Sice trnu, co si asi říkají v koupelně, ale na druhou stranu si říkám, že i oni mají koupelny, chodí do práce osm hodin plus přeprava do ní a pokud nemají paní na uklízení, tak to u nich možná vypadá podobně, nebo to aspoň chápou.

Dosti mě baví, když vymyslím nějaké neotřelé jídlo a návštěva přijde zcela najedena a jediné, co chtějí, je čaj a panák. Oceňuji polovyhládlé návštěvy, které si dají všechno, co jsem nachystala. A nenosí se s nějakými domácími výdobytky, jen prostě přijdou a jsou návštěva.
Obdržela jsem nedávno novou knihu etikety od pana Špačka, kde je návštěvám věnována snad celá kapitola a tak vím, s kým se vítám první (s dámou z páru) a že chlapi si třesou rukou naposledy. Vždycky jsem v tom měla zmatek, ale teď jsem chytrá jako rádio, takže vítání koordinuji k obrazu etiketnímu.

Vím, že v mnohým zemích není zouvání návštěv vhodné a přípustné, domnívám se ovšem vhledem k našim zeměpisným šířkám, že tady je to prostě žádoucí a zvyk. Taky bych se necítila dobře šlapat po čerstvě vytřené podlaze botama z venku, kde právě sněží, prší a krupobije zároveň. Návštěvám jsme pořídíli slušivé bačkorky v neutrálních barvách a dvou velikostech, takže se trefíme vždycky a všichni jsou spokojeni.

Také jsem ráda, když si každý vybere místo sám. Někomu vyhovuje křeslo, jiný dává přednost sedačce nebo židli u stolu. Máme obýváko-kuchyň, takže je to prakticky jedno a spokojeni jsou všichni. A spokojená návštěva – tu abyste vyhazovali ven snad rovnou z balkónu, jak se jim nechce domů. A to je dobře, tak to má být. Tak doufám, že váš čekají jen samé přijemné návštěvní chvilky, v tom nadcházejícím jaře :- )

Reklamy
Published in: on 24 března 2009 at 22:45  Comments (1)  

The URI to TrackBack this entry is: https://brouckoviny.wordpress.com/2009/03/24/navstevy/trackback/

RSS feed for comments on this post.

One CommentNapsat komentář

  1. Za sebe můžu říct, že neskutečně, ale fakt příšerně, trpím v křesle, které nemá zadní nohy…


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: