Ve městě na venkově

Bydlela jsem na dědidě zhruba dvacet let a můj jediný dojem byl – dojíždění. Do školy, do kina, do divadla, na rande (z rande), za kámoškou, do práce. Furt jsem dojížděla. Vlakem. Někdy jsem byla víc ve vlaku než doma. Pominu-li vlak, rodiče dojíždějí do práce autem každý den tam a zpět. Tím pádem jejich styk s veřejností na dědině je nulový. Těch když se zeptám, co je nového, tak mi odpoví, že neví, protože jezdí autem. Trochu pokecu se sousedkou a jejich syny a jejich dětmi je jistá hraničící míra společenského styku, ale obzory jim to rozšíří minimálně. Matka odmítá chodit na jakýkoliv sport a tak nevím žádné drby z místního kroužku jógy (má na výběr dva – jeden ve staré sokolovně a jeden ve staré školce). Rodiče nakupují ve městě.

Pokud bych se podívala na generaci mně blízkou, bratr dojíždí každé ráno do práce a zpět autem, kamarádí se ls ehce debilním sousedem (nechápu proč), do hospody nechodí a bude se stěhovat z jednoho konce dědiny na konec druhý, protože barák, který měl téměř vyhlídnutý a zamluvený, mu před nosem vyfoukla jeho vlastní učitelka ze základní školy.

A teď mi řekněte – kde je zde sousedské soužití, kde jsou ty kořeny vesnice, kvůli kterým si polovina lidí, žijících ve městech myslí, že když se přestěhuje na dědinu jako naplavenina, že je tam získá lusknutím prstu. Někdy fakt nechápu, kde se v lidech ta naivita bere. Jéé, super nápad, postavíme si na kraji dědiny barák, pozemek plus dvacet metrů čtverečních zahrady, obeženeme to plotem a budeme milovat svoje sousedy, a pěstovat mrkev. Co na tom, že děcka budeme do školy a ze školy vozit autem, kroužky pojmeme stejně, do školy budou chodit stejně do města a my si pěkně užijeme venkova. No, nevím, jak moc jsou všichni naivní, ale je vám jasné, že takto se ty vztahy opravdu nevybudují, ať už by byly aspoň úrovni těch, které jsem popsala z reálné situace u rodičů.

A pak už vůbec nechápu ty, co zůstali ve městech a chtějí tu žít venkovský život. Milovat svoje sousedy, i když jsou to kreténi, kupovat, jíst a vařit bio, uprostřed panelákového bytu mít zimní zahradu a snažit se pěstovat si tam aspoň citróny….

Když už jsem se rozhodla bydlet ve městě, je třeba si ho užít – je tu MHD, tak si využívejme a neříkejme ji socka, je to ekologické, rychlé a poměrně levné, interval jednou za dvacet minut je dosti přijatelné i ve svátek. Hodně lidí, kteří se na vás mačkají? Chtěli jste sociální kontakt, tak ho máte. Bezdomovci, kteří smrdí – OK, i to jsou lidi, i když by měli jezdit asi v jiném vagónu než vy, ale to stává…. Důchodci v tramvaji, kteří si nechtějí sednout, bo jedou jen jednu zastávku – blbý? Ale vždyť by to mohli být jednou vaši rodiče, anebo vy sami, ač vám jedna zastávka přijde daleko…

Mrzí mě, že si tak málo lidí užívá toho, co právě má. Město je super boží výborný. Vesnice je skvělá, ale všechno má svoje a nadávat na to, co jste si sami vybrali, to je s prominutím sraní do vlastní kapsy, takže trochu realismu do toho pohledu na věc…

Reklamy
Published in: on 4 května 2009 at 21:04  Comments (1)  

The URI to TrackBack this entry is: https://brouckoviny.wordpress.com/2009/05/04/ve-meste-na-venkove/trackback/

RSS feed for comments on this post.

One CommentNapsat komentář

  1. My si samozřejmě bydlení na vesnici moc pochvalujeme a užíváme, ale uznávám, že jsme ovlivněni tím, že nechodíme do práce a když tak jen nárazově. Se sousedy kecáme často (máme zatím samé dobré), bereme od nich domácí vejce, z vedlejší dědiny domácí med.Víme o všem co se ve vesnici šustne, Vacátko by z nás v případě trestného činu, měl radost. Samozřejmě naše děti bydlí v Praze na metru a k nám jezdí relaxovat.A tak to má být,my jsme taky 20 let relaxovali na slovenské chalupě a přes týden užívali krajského města Zlína.


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: