Řemesla, trhy, lidé

Musím říci, že v poslední době se děsím takových těch akcí, kde je uvedeno, že tam budou ukázky lidových řemesel. Přiznejme si, že řemeslo, to je něco, co více či méně děláte doma, na koleni takříkajíc, celou dobu to vypadá dost zmateně (drátování určitě, paličkování je totální chaos), každý je nad tím skrčený a šmudlá si to pro sebe a že by se náhodnému kolemjdoucímu ukázalo, jak se to dělá, tak to ani náhodou, protože to je know-how a to se fakt neukazuje. Na jednu stranu je to fakt dost škoda, protože třeba drátování je fakt triviální záležitost, uvážíme-li fakt, že dráteníci (drotári) byli povětšinou negramotní, maximálně dvě tři obecné a hajdy do světa, na druhou stranu je to pochopitpelný fakt výrobního tajemství. Ale v tom případě je asi někde chyba… Takže když si přečtu, že se někde koná vystoupení lidových souborů, prodej výrobků chráněných dílen a ukázky lidových řemesel, je mi jasné, že tam prakticky nic nebude, ať se na mě organizátoři zlobí jak chtějí.
Trhy, to je ovšem něco zcela jiného. Tady už jsou výsledky práce pěkně viditelné a oceněné. Na jedné straně výroba, propagace, prodej, na druhé straně zájemce a kupující. Ber nebo neber, nekoupíš ty, koupí jiný. Byli jsme na nedávných hrnčířských trzích v Berouně, vyhlášeném to místě, a jak je konkurence na straně poptávky silná jsme pocítili ve chvíli, kdy dva námi vytipované výrobky byly prodány někomu zcela jinému, než jsme se my dva (tedy já, abych byla přesnější) dostali k rozhodnutí směny. I tak to bylo pěkné setkání s výrobci (kdy se vám to poštěstí vidět a hovořit s někým, kdo točit vámi vybraný hrnek na kruhu). Protože když už nějakému výrobku věnujete jistý čas, rozhodně si ho poznáte, jak ostatně vyzkoušel můj muž, který potřeboval na Vánoce zakoupený pásek zkrátit, neb mu již byl poněkud volný. Jen ukázal přesku, pán od pásků zaplesal, neb si okamžite poznal svoji práci a tak zkrácení pásku bylo grátis, plus k tomu byla ještě promluva o výrobku, jak bude časem měkčí a tak podobně. Prostě řemeslo má zlaté dno, ať už si o tom myslí každý svoje.
Lidé, kteří by v této době měli trpět krizí, asi zůstali doma, protože na trzích se fakt nakupovalo. Neříkám ve velkém, ale směna peněz za výrobky byla viditelná, někde více, někde méně, rozhodně i přes spousty postávajících a tlachajících, byla další spousta nakupujících. Možná, že finanční krize neznamená, že lidi UŽ nemají peníze, ale JEŠTĚ je mají a tak je hledí pěkně zhmotnit, než jim je někdo utradne. Rodiče byli tou dobou na zahradnické výstavě ve Věžkách, a tam, tam dokonce stáli čtyřicetiminutovou frontu na lístky (jako vstupenky), aby se vůbec mohli dostat dovnitř. Takže klid, peníze jsou, my nebudeme, tak na nějakém trhu zase někdy nashle.

Reklamy
Published in: on 6 května 2009 at 21:16  Napsat komentář  

The URI to TrackBack this entry is: https://brouckoviny.wordpress.com/2009/05/06/remesla-trhy-lide/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: