Dačice v kostce (cukru)

Dačice jsou malé městočko v Jihočeském kraji. Charakterizovala bych ho tak, že v sobotu v jedenáct, kdy zavřou poslední potraviny, tam chcípl pes, ale to v každém druhém, takže nic se neděje. To nejlepší pro turistu mají soustředěno prakticky na náměstí. Letecké muzeum má luxusní provozní dobu – červenec – říjen, takže v květnu to bylo pasé. Zato tamní věž je otevřena stále, vstupné patnáct peněz se platí nahoře (coby odměna za výkon) a z věže je krásný výhled na městečko a pole (řepky) v okolí. A na zámek, který je dalším možným místem zastavení. Zámek jako takový je spíše venkovské sídlo, je k němu přidružený park, který projdete tak za patnáct minut, je malebný v anglickém stylu (tedy – skoro přírodní, žadný načančaný).
V zámku sídlí muzeum a galerie. V muzeu si pilně nastudujete, jak vznikla kostka cukru, v galerii prohlédnete místní rodáky a nalezený poklad a zámek, to je perlička nakonec. Necelou hodinu v empírovém stylu, to si jen tak někde neužijete. Tedy žádné kudrlinky, rokaje a honosnou parádu zde nehledejde, empír, to jsou linky, egypské sošky a zvířecí packy na konci nohou stolů a židlí. Výklad je takový stručnější, řekla bych nenáročný. Co se mi velmi líbilo, byly hodiny, kterých je na zámku 24 a jsou plně funkční, takže tikají a odbíjejí, což interiérum dodává jistou zabydlenost.

Shrnu-li to, tak zámek trvá hodku, půl hodinky na muzeum a galerii, čtvrt hodinku na park (rozhodně bych ho nevynechávala, příjemně dokresluje línou atmosféru celého místa :- )), pak věž, což máme s focením také patnáct minut. A slabou hodinku na oběd, takže je to program na dopoledne nebo kratší odpoledne jak vyšitý. Bacha, v zámku nemají prohlídky po hodině, doporučuji informovat se, my jsem přijeli v půl 11, a první prohlídka byla až v jednu.

Obědvat – ne U Koníčka, ne U Malíků, ale u Šuláků, vtipné ovšem je, že mimo sezónu mají v sobotu a v neděli zavřeno. Takže na vlastní pěst vyzkoušena pizzérie U veselého kmotra, je fakt vyborná, včetně přijatelných cen.

Takže až nebudete vědět coby, zkuste třeba Dačice, nakonec vás mile překvapí.

Reklamy
Published in: on 13 května 2009 at 08:48  Napsat komentář  

The URI to TrackBack this entry is: https://brouckoviny.wordpress.com/2009/05/13/dacice-v-kostce-cukru/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: