Jaký je nový Jára

Kdy naposledy jste poprvé slyšeli nějakou hru od Cimrmanů? Dávno, že? Slyšet poprvé Švestku, nebo ji dokonce poprvé vidět byl určitě nezapomenutelný zážitek, stejně tak jako Afrika, ale nové České nebe, to už jde do tuhého. Ne, že bych autorům nepřála dlouhý život nebo že bych pochybovala, že už nic nového dohromady nedají, ale přiznejme si – je to událost. A sehnat na to lístky snad ještě větší drama než by se mohlo zdát. To by pomalu vydalo na samostatnou hru…
Ale k představení samotnému – my jsme vyfasovali poměrně nové tváře a musím přiznat, že seminář jako takový mě tedy moc nebavil. Sice vystoupení dr.Weigla a jeho socha Cimrmana na místě sochy maršálka Radeckého je (doslova) opsaná z jiného vystoupení, ale i přes veškerou vtipnost jsou ostatní vystoupení dosti edukativní, což ovšem přijde po přestávce k duhu.
Diváci zavalení fakty sledují hru plnou skrytých či otevřených narážek na české dějiny a postavy a i když možná Komenský nebyl váš favorit, určitě si vaše srdce získá stejně jako Mistr Jan Hus a rozhodně budete mile překvapeni nad postavou Havlíčka Borovského. Určitě nezklame bratr Tyrš a jeho (cvičební) sestavy, které jsou opravdu excelentní.
Nebeská komise rozhoduje, kdo se z Očistce dostane do Nebe a proč (ne). Argumenty jsou pestré, svoje k tomu řeknou i Babička Boženy Němcové či Praotec Čech.
Nudit se rozhodně nebudete. Promrskáte si dějiny tak nějak jinak, budete hádat (v duchu) co kdo napsal, jak se komu říká a a budete mile překvapeni souvislostmi.
Nebudu zde psát, že vám hru doporučuji, aby si snad někdo nemyslel, že si z něj dělám srandu, rozhodně – ať už se k lístkům dostanete jakkoliv, určitě vynaložené úsilí bude po zásluze odměněno. Zdar!

Reklamy
Published in: on 28 května 2009 at 14:26  Napsat komentář  

The URI to TrackBack this entry is: https://brouckoviny.wordpress.com/2009/05/28/jaky-je-novy-jara/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: