Dánsko v kostce

Školení v Dánsku bylo – řekneme- dobré. Za celou tu dobu, co jsem tam byla – prakticky čtyři dny, jsem stihla vstřebat tyto postřehy:
1) Všude se výborně a bez problémů domluvíte anglicky. Omlouvám se tímto té paní u přepážky, které jsem řekla, ať mluví anglicky a ona mi odpověděla, že ona už anglicky mluví a že vlak odjíždí z jedenácté koleje… Anglicky všichni Dánové umí tak dobře proto, že mají filmy zahraniční provenience s titulky. Od pohádek po Doktora House (btw – jsou pozadu – teprve se vyřaďují looserové). Prostě nemají dabing a anglicky se učí od třetí třídy a jejich učitelka je prakticky vždycky z Dánska, rodilého mluvčího doopravdy nikdy neměli. Ověřeno z několika zdrojů.
2) Většina nápisů je vedle dánštiny v angličtině a ještě jsou k tomu obrázky, takže to pochopí opravdu každý.
3) V Kodani můžete jezdit na kole, protože tam maj pruhy pro kola a parkovací stojany pro kola. Helmy jsou povinné a i dámy, kterým je více jak šedesát, v nich vypadají velmi elegantně. Nejvíc IN je mít na řidítkách košík, na ozdobu se hodí nějaké umělé kytičky nebo jiné věčičky. Kola jsou velmi elegantní, žádné sportovní provedení jsem prakticky neviděla. Máte-li děti, máte i přídavný vozíček, ve kterém děti vozíte. Kodaň i okolí je placka, žádné kopce tam nejsou a tak můžete na kole jezdit do aleluja.
4) Obchody na hlavní třídě i jinde zavírají v šest. Stihla jsem si koupit jednu šálu. Supermarkety mají otevřeno déle.
5) Nejčastěji pracujícími vedle místních byli Arabové. Dívky v šátcích zahalujícím vlasy, pánové s příslušným vousem.
6) V Kodani i v okolí běží čas pomalu a není kam spěchat.
7) Jezdit tamní MHD je i pro cizince velmi jednoduché a na poměry laciné, navíc si s sebou můžete vzít kolo, bo existují vagóny, kam pohodlně nastoupíte i s kolem, to zaparkujete do stojanu a vedle toho stojanu si sednete.
8) Dopravní zácpy nejsou na cestách ale na kolejích.
9) Protože směnný kurz 3,50 CZK za jednu dánskou korunu je opravdu vražebný, domnívám se, že dovolená tam přijde na pěkný balík.
10) Pokud se vám líbilo Nizozemí, je Dánsko jako přes kopírák a bude se vám líbit také. Architektura domů je jednoduchá, cihly obvykle neomítnuté, okna s malými tabulkami a prosklenná zimní zahrada nebo zasklená verenda, přijde na to.
11) I když do Kodaně letají tři letadla ČS AirLines denně, všechny jsou obvykle přebookované a plné různých národností. Let trvá jen hodinku a deset a to tak tak stihnete sníst ten malý sendvič (prostě houstičku se salámem) a už zase vystupujete.
12) Pokud jste viděli nějaké dánské filmy (Po svatbě, Ukrutně šťastni) napište si jejich originální jména na papírek, budete za hvězdu večera.
Skol.

Reklamy
Published in: on 14 října 2009 at 21:06  2 komentáře  

The URI to TrackBack this entry is: https://brouckoviny.wordpress.com/2009/10/14/dansko-v-kostce/trackback/

RSS feed for comments on this post.

komentáře 2Napsat komentář

  1. Priznak maleho naroda, jsou celi namekko, kdyz o nich nekdo z ciziny neco vi. Cesi jsou taky takovi, ale stejne tak kanadani, wtf?

    • … ale no tak, nedousila bych tak prisne… Mela jsem na mysli – kdyz uz dojdou spolecna temata – deti, muzi, alkohol, muze se to hodit… Je to stejne jako pochvalit danske pivo, coz udelala polska kolegyne, zatimco ja jsem jim rekla, ze pivo bez peny neni pivo, ale protoze to byla ciste zenska spolecnost, prijaly to jako fakt a dal se tim nezaobiraly… :- )


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: