Perete ručně?

Vypadá to, že tkaniny tohoto tisíciletí se vydaly dvěma směry – jedny mužete prát, máchat, ždímat a žehlit, a druhé prát pouze ručně a to při třiceti stupních. Přijde mi to sice zvláštní, ale budiž, taková je doba.

S tkaninami prvního druhu nemám problém – pořád peru v mýdlových ořeších, pořád je to dobré a k prádlu maximálně šetrné, ale skupina Perte ručně mi fakt dělá problémy. Zcela otevřeně přiznávám, že prostě jednou za čas dovalím domů k máti balík něčeho, co si žádá ruční praní, protože mně to prostě nejde. A mamka je ráda, že mi může něco vyprat, jako za starých dobrých časů, když jsem bydlela na kolejích…

Ruční praní shledávám poněkud obtížným. Jednak na to nemám prostory – máme sice koupelnu pěknou jako obrázek, ale s tak pitomým umyvadlem, že to by jeden pohledal. A máchat to ve vaně? Ne, díky, nejsem blázen. Taky vlastníme pouze jeden kyblík a to ještě ke všemu jen desetilitrový, a v tom toho taky moc nenamočíte. Samostatnou kapitolou je fakt technika praní – ať to drhnu jako to drhnu, pořád tam tu špínu vidím. Na většině prášků/gelů na praní se píše, že jsou i na ruční praní, ale prát s nimi prostě nejde. Vždycky mi to přijde jako bojovka Kdo z koho – já a moje trpělivost versus špína, co je sice jen lehká, ale prostě nejde dolů.

Obvykle to vzdám. Prostě se na to vykašlu a mrsknu to do pračky. Osobně jsem otestovala skoro všechny druhy praní, které pračka nabízí – prostě jsem u toho seděla a dívala se, jak se tam to prádlo motá. Dva – ruční praní a praní spodního prádla, se ukázaly jako opravdu neškodné a tak je používám na ruční praní v pračce. Chápu, že se tím ta tkanina ničí, ale když vidím, co s tím prádlem provádím já, říkám si, že ta pračka už prostě nemůže být horší.

A jak jste na tom vy? Máte stejně jako moje máti prádelnu – tedy samostatnou místnost v domě, kde je vana jen na praní, pračka, různé škopky a nádoby na vodu a já nevím co ještě a mýdlo s jelenem nesmí ve vaší domácnosti chybět? Nebo si říkáte, že nic není nesmrtelné a perete to v pračce o sto šest? Anebo jste ti drsoni, co jdou s každou košilí do čistírny a nechají si to tam rovnou i vyžehlit? Někdy trochu toužím bydlet v Indii, kde je systém praní prádla organizován kastou „pradláků“, kteří sesbírají, vyperou, nezaperou, vyžehlí a vrátí za malý peníz vaše prádlo a je to bez problémů. Inu, není společnost jako společnost…

Reklamy
Published in: on 31 ledna 2010 at 17:23  6 komentářů  

The URI to TrackBack this entry is: https://brouckoviny.wordpress.com/2010/01/31/perete-rucne/trackback/

RSS feed for comments on this post.

komentářů 6Napsat komentář

  1. Většinou peru vše v pračce, kromě pár kousků spodního prádla a punčoch. Na všechny odolné skvrny se mi osvědčila kostka mýdla Lanza. Co ta nevypere, už nevypere nikdo a nic. Někdy s ní potřu i límce u košile a pak ji dám vyprat do pračky. Vřele doporučuji.

  2. máme pračku, a ta pračka má nejméně tři speciální programy „ruční praní“ – v podstatě prádlo jen pohoupe a natřepe, ale pak ho dobře vymáchá. a neždímá (ani mezi cykly)

  3. Kdybych jen dodržovala pokyny výrobců, pračku bych téměř nevyužila. A když se občas nezadaří, je alespoň důvod pořídit si něco nového. Jinak dobrá výmluva pro shopoholiky.

  4. Já jse nucena prát ručně. Jsem statečná žena, akorát ten čas si musím najít. Doporučuju žlučové mýdlo (DM drogerie) – předmydlit skvrny. Peru ručně i bavnu, předem si však ještě ohřeju aspoň část vody v rychlovarné konvici. Prala jsem i v potoce, prádlo předem namočené, i v pračce na ruční pohon, takže jsem ráda, že mi z vodovodu teče aspoň teplá voda a nemusím ji předem všechnu ohřívat.

    • Tak to klobouk dolů, opravdu. Prát ručně v současné době, to myslím vyžaduje zejména psychickou odolnost vůči okolí… Za tip na žlučeové mýdlo děkuji, to se může hodit. Hodně zdaru.

  5. Ručné pranie – na intráku som si vymyslela spôsob podľa internetu. Do vane nahádžem oblečenie, ani príliš netriedim, lebo to chcem všetko naraz.zvládnuť. Dám podľa množstva a znečistenia cca 1 odmerku tekutého gélu na pranie (plánujem ale si urobiť aj mydlový sliz, resp. mydlové vločky zmiešané so sódou aspoň) a trochu tekutého mydla (málinko, nemusí byť), napustím vodu, väčšinou teplú, tak príjemne, premiešam, aby sa ten gél dostal všade, množstvo vody – aby bolo prádlo ponorené, cca do polovice vane. Nechám postáť pol hodiny – dôležité. Potom jednotlivé kusy trochu prešúcham vo vode, prípadne nimi zo strany na stranu vane pohybujem (ako to robila moja babka) alebo hore-dolu (do vody a z vody). Spodné prádlo a ponožky vyberiem potom extra, dám do umývadla a horúcou vodou poriadne vyumývam, niekedy ešte aj namydlím, ak to chcem mať tip-top. Keď každý kúsok bol aspoň trochu iritovaný (ja minimálne 5krát zo strany na stranu rátam), vypustím vodu (kým sa vypúšťa, venujem sa tomu drobnému oblečeniu v umývadle ako spodné prádlo a ponožky). Každú vec osprchujem dočista. Jemne vyžmýkam, prípadne vytrasiem alebo nechám odkvapkať, podľa druhu oblečenia, dá sa aj zabaliť do uteráka. Vyvesím na sušiak na balkón, ak je pekné počasie (ako-tak teplo, neprší), ak nie, tak v izbe suším, tam trochu vadí kvapkanie na podlahu, treba handry podkladať, tak ak nie sú mínusové teploty, tak aspoň začínam na balkóne, nech to odkvapká tam, navyše UV žiarenie pôsobí bieliacim účinkom a prevzdušní sa prádlo, niekedy ale susedia fajčia. Niektoré veci suším aj na radiátore (tie, čo schnú pomaly), nemáme plesne, skôr suchý vzduch, takže sa dá. Dá sa tak prať skutočne všetko (aj posteľné, uteráky, nohavice, mikiny, svetre – len treba správny spôsob plákania zvoliť na jednotlivé veci, ak sa niečo naťahuje, tak len veľmi jemne s tým zaobchádzať). Nežehlím skoro vôbec. Prádlo je čisté a voňavé (ale ja som dosť čistotná, nešpiním si oblečenie, vymieňam často). Nutné je ale dodržať to polhodinové namáčanie, vtedy sú výsledky porovnateľné s práčkou, a poctivo ručne každým kúskom pohybovať, niekedy to aj celé trochu premiešam, aby som mala istotu, ale každý kúsok extra zvyknem preprať aj tak. Je aj možnosť použiť na pranie zvon na odtoky (to na internete bolo, ja to nejako ručne zvládam zatiaľ). Je to makačka, ale nie až taká hrozná, ak sa človek nehrbí príliš.


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: