Český ráj – turistů ráj

Vymyslet týdenní program v Českém ráji a nic nevynechat je hotová sebevražda a tak jsem usoudila, že si hold prostě něco necháme na příště. Naše ubytování se nacházelo v Klokočských horách, dle mého poměrně neznáme části Českého ráje a tak jsme dva dny věnovali okolí. Podstojná – jeskyně, kterou si každý objeví sám, se nacházela prakticky za rohem a tak jsme tam vyrazili jako první. Když se někdo chce do jeskyně dostat, musí se tam prostě proplazit, protože vchod je vysoký asi jen osmdesát centimetrů. Vevnitř s baterkou velké objevování zaručeno, mobil coby svítidlo se tedy dvakrát neosvědčil. Na Klokočských horách je pěkné to, že jsou malé a dají se pěkně celé prošmejdit a projít a mají i krásné tzv. Klokočské propadání, což bych popsala tak, že se prostě nechodí okolo pískovců nebo na jejich vršku, ale přímo mezi nimi.

Prakticky naproti jsme měli nejvyšší horu Kozákov a tak jsme ji podrobili návštěvě následující den. Má něco přes sedm set metrů a v tom vedru, které panovalo, to vypadalo, že měla asi tak tisíc sedm set metrů, ale nahoru jsme se přece jen dostali. Je tam rozhledna, Riegrova chata, a krásný výhled. A borci, co létají na paraglajdu. Paráda. Z rozhledny jsme si prohlédli okolí (bo jsme si s sebou vzali dalekohled), v Riegrově chatě si dali čočkovou a pivo a za chatou seděli a dívali se lehké klouzání paraglajdovýchkřídel, které se jako semínka pampelíšek snášely nad Kozákovem. Prostě paráda.

Pondělí se ukázalo jako dosti kritické. Je to den, kdy je všechno zavřené. Památky a jak se ukázalo i hospody. Po naprosto dech beroucí cestě na Malou Skálu a to jednak ve smyslu stoupání, jednak ve smyslu krásných pískovcových útvarů, které nás cestou provázely, jsme dorazili do této oázy turistů.

Malá Skála je centrum vodáků, turistů i průjezdová vesnice na E10. Hlavní hospoda – Boučkův statek byl v pondělí zavřený, takže jsme jedno z původních stavení včetně galerie místních umělců neviděli. Vtipná (snad až příliš) byla scénka v tamním hotelu (pro zahraniční turisty). Bylo pondělí a tak nebylo denní menu, stejně tak nebyla ani polévka a ani utopenci. Po pivu a tyčinkách jsme zcela znechuceni (a hladni) odešli. Dali na radu starší manželské dvojce a šli do hospy Sokolovny, kde ještě pár hotovek zbylo a dali si něco mastného a pivo. Následné stoupání bylo opravdu pekelné, ale když jsme potkali pána s paní, oba jistě přes sedmdesát a paní za sebou vezla takovou tu nákupní tašku na kolečkách, přišlo mi to dost vtipné a zbytek cesty byl opravdu veselý.

Maje takto lehce natrénovány výstupy a sestupy, vyjeli jsme v úterý do centra Českého ráje – do Prachovských skal. Řekla bych – to nejznámější a nejatraktivnější, rozhodně ovšem ne nejkrásnější a už vůbec ne nejlevnější. Je to taková Pravčická brána Českého ráje. Parkovné i vstupné oboje za pade, a voilá – zde to je. Pěkné je, že oblast Prachovských skal lze projít kratší nebo delší cestou, i když to prakticky pokaždé spočívá v tom, že část cesty je po vrcholcích pískovců a část je dole, a dosti značná část je tvořena spojnicí mezi těmito dvěma body. Takže co se týká kardio – dost dobré.
Moc lidí jsme nepotkávali, zato školních výletů tam bylo požehnaně. Než nás přesla jedna skupina, říkala jsem si, že je jich je asi tak sto a že mají hlučnost startující motorové pily….
Když už jsme potkali nějaké lidi, byli obvykle tak zadýchaní, že prostě ani nezdravili.
Prachovské hory se mi líbily, ale bylo to takové navoněné, pouťové a přiznávám, že jsem se těšila do „volné“ přírody…

A tom zase příště.

Reklamy
Published in: on 17 června 2010 at 20:45  Napsat komentář  

The URI to TrackBack this entry is: https://brouckoviny.wordpress.com/2010/06/17/cesky-raj-%e2%80%93-turistu-raj/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: