Oslavy do úmoru

Když jsme poměrně královsky posnídali, bylo nám nabídnuto ubytování plus uložení a spaní do půl čtvrté. Přiznám se, že poněkud sobecky jsem se zhostila prvního volného pokoje, který byl k dispozici, ulehla a spala. Můj muž také. Jak bylo naloženo s ostatními nevím, ale když jsem je viděla odpoledne, vypadali dobře, takže předpokládám, že i jim se dostalo jisté pozornosti.

Ve čtyři hodiny jsme byli odveleni maminkou do místnosti, kde se měla veselice odehrávat. Píšu záměrně veselice, bo obřad se odehrál dávno a daleko téměř bez účasti publika. Místnost byla prostě stará dobrá „zasedačka“ pro zahrádkáře, kteří měli svoje zahrádky vedle. Stoly do účka byly bohatě zásobeny pitím a jídlem již při příchodu. Především – pila se vodka (hanácká) a myslivec. Žádné pivo, žádné víno, prostě čistá lihovina. Dále veškeré představitelné nealko včetně vody (díky, v tom vedru jediné rozumné pití). Co se jídla týká luxusní výběr – tak především evidentně domácí uzeniny čistého vydání – žádné tučné nebo kůže -prostě čistá uzená jemně krájená svalovina. Luxusní klobásky. Dále vajíčka a krájený losos, následovaný nakládanými rybičkami v oleji (mimochodem výbornými), dále zeleninový salát a pak samostatně krájená zelenina. Velikajzná mísa s ovocem a zákusky. Domácí. Nadýchané jak peřiny, takže jste si mohl dát tři kousky a na to ty rybičky.

Po vodka-přípitku byla polévka (vývar nebo dršťková), pak je jedly ty pochutiny na stalo. Asi za hodinku nám byl přinesený kuřecí plátek s koprovými bramborami a koprovým zelím. Kopr nejím, ale všechno ostatní bylo vynikající. Jako večerní překvapení byl malí opečený pašík s výbornou pohankovou nádivkou. Jo, ještě mezi tím byl děsně růžový dort na vafli, ale to jsem si nedala, to bylo moc růžové. Toliko jídlo.

Nyní lidé. Čechů nás bylo pět, Jacek je Polák, jeho ségra taky. Ségra s sebou měla svého přítele – byl to Švéd a jmenoval se Ulf. Je možné, aby bylo něco více sexy? Ano, byl pilot. Sice nebyl moc družný, na blonďaté dlouhovlasé sestře mohl (nejen) oči nechat, ale rozhodně byl ozdoba večera. Když si můj muž sedl vedle něho, vypadali jako dva Švédové. Polské osazenstvo bylo velmi milé. Po té, co povolily úvodní rozpaky, začali si s námi připíjet onou vodkou a vůbec se s námi tak nějak bavili. K večeru došlo na tanec, kterýžto se odehrával za doprodovu reprodukované hudby. Bo Češi moc netančili, polská strana neváhala a dámy byly několikrát vyzvány k tanci. Jackova žena tam měla svoji rakouskou maminku a rakouskou kamarádku, ty byly vpodstatě také pořád v jednom kole. Prostě družná zábava, o tom žádná. S Poláky se dalo plynuje hovořit rusky, po té vodce mi to šlo opravdu překvapivě dobře.

V jedenáct jsem odpala. Bylo mi řečeno, že snídaně je v deset, zaše na stejném místě. V deset jsme tedy dorazili a co myslíte? To samá. Vodka sice došla, ale myslivce bylo dost. Uzeniny na snídani společně s rybičkami rozhodně nemohly škodit a vývar se hodil taky. Takže bych to popsala tak, že zábava ve stejném duchu prostě pokračovala dál a dál.

Netušíme, do jak pozdních hodin se veselilo tenktokráte, neboOť jsme museli ve tři zvednout kotvy, bo jsme si naplánovali ještě Krakov, když už jsme tady, že ano. Rozloučení bylo příjemné. Prostě si s nám všichni potřásli rukou, řekli několik polských vřelých slov a bylo to. Nikdy nám nerval výslužku (proč taky, když jídla byla po celou dobu vrchovatě) a také se nás nikdo neptal, zda chceme něco na cestu… Prostě normálka.

I když jsou nám v některých směrech Poláci vzdáleni, v některých k nám mají blíž než si myslím(e) a myslím, že co do srdečnosti nám prostě předbíhají o koňské délky. Byla jsem velmi spokojená, že jsme celou tu anabázi podnikli a příště bych do toho šla znovu. Jacku, díky za pozvání.

Reklamy
Published in: on 17 července 2010 at 14:21  Comments (1)  

The URI to TrackBack this entry is: https://brouckoviny.wordpress.com/2010/07/17/oslavy-do-umoru/trackback/

RSS feed for comments on this post.

One CommentNapsat komentář

  1. Jsem hrozně rád, že jste přijeli a že se vám líbilo! A Tvoje šatičky jsou fakt povedené!


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: