V Krakově

Krakov je moc pěkné město, bude se vám líbit od začátku. Trochu připomíná Prahu a trochu Olomouc. Systém je podobný našim českým městům. Téměř středem se vine hlavní průjezd městem a okolo jsou krásné zachovalé čtvrti včetně „Starého města“. Zachovalé proto, že když se vám republikou přežene světová válka, každý barák z té doby, který stojí, vám přijde jako malý zázrak. Zatímco Praha je téměř celá rekonstruovaná, nahozené fasády a bílá průčelí, tady se s opravami až zas tak nespěchá a dost budov je zde původních.

K vidění je několik bezesporu krásných muzeí, galerií a jiných podobných aktrakcí, leč stejně jako u nás je pondělí zavírací den, tak nemohu sloužit, neb jsme dorazili v neděli a objížděli v úterý odpoledne. Co ale otevřeno má, jsou kostely. Polsko je samozřejmě sto krát více věřící než Česká republika a kostelů je tu téměř nepočítaně. Jsou krásné, velké, bez vstupného, prostorné a otevřené prakticky pořád, od rána do večera. Nejsou tu žádní žebráci, sem tam nějaké dámy vybírající na charitu, ale nic, co by vás uráželo nebo nutilo místo opustit.

O církevní turistice si můžete myslet svoje, stejně tak věřicí, ale někdy si říkám, že díky turistům jsou aspoň ty svatostánky plné, a slouží lidem, byť zřejmě v trochu jiné formě, než bylo původně zamýšleno. Souhlasím s tím, že v kraťasech, v krátkém tričku a žabkách je to zneuctění a nikdo takový by tam chodit neměl, ale já bez šátku přes ramena a dlouhých kalhot stejně nikdy nechodím a navíc si tam vždycky na chvilku sednu, kochám se klenbami a při procházení se si zase prohlížím výšivky na oltářích, aranžmá květin a tak vůbec… Mám prostě kostely ráda a snažím se tam chovat úplně nenápadně a nelezu tam, když je bohoslužba.

Kromě kostelů může Krakov nabídnout také slušně zachovalé židovské město, které je CENOVĚ přístupné. Vstup do synagogy a na hřbitov, pokud se vůbec nějaký platí, stojí 5 zlotých (1 ZL=cca 6,44 CZK). Jedinou podmínkou zde je, že muži musejí mít zakryté temeno hlavy, k čemuž jsou tato místa vybavena jarmulkami. Vyfasujete na začátku a na konci prohlídky zase vrátíte. Totéž platí pro hřbitovy. Ženy mohou kamkoliv a nejsou k ničemu nabádány. Viděli jsme pár košer hospod, ubytování a obchodů, ale zase nás to nelákalo natolik, abychom daná místa prohlédli, takže ani zde nemůžu sloužit.
Pěkné na Krakově je, že se více méně domluvíte. Je to sice zrádné, protože delší rychle pronesené větě stejně nerozumíte a musíte přehodit do angličtiny (pokud vládnete), ale jinak je to vpoho.

Trochu trágoška jsou záchody, protože ty nejsou nikde. Zato v restauraci mě po slušném optání s několika zlotými v ruce nikdy nevyhodili a co více, nikdy žádné peníze nechtěli. Jediné veřejné záchodky, které jsme objevili na místním tržišti kousek od našeho hotelu stáli jeden zlotý a byly dost tragické, na rozdíl od těch v hospodách, kde byly pokaždé prostě krásné a společné. Tedy – jeden záchodek sloužil jak mužům tak ženám.
Co se jídla týká můžete jíst pořád ty jejich vařené pirohy, plněné čímkoliv maštěné máslem, podivné husté hutné polévky, nebo jít na pizzu, všeho dostatek. Ceny normál. Pivo taky více méně normál. Líbili se nám hospody jako takové, jejich zařízení nebylo univerzálně Ikea, lidová místnost a harampádí z půdy, ale pěkné zařízené, domácí a příjemné. Ručně vyšívané ubrusy…

Do Krakova to zas tak daleko není, pokud připojíte i Věličku, rozhodně si to užijete a nebudete litovat.

Reklamy
Published in: on 21 července 2010 at 12:41  Napsat komentář  

The URI to TrackBack this entry is: https://brouckoviny.wordpress.com/2010/07/21/v-krakove/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: