Portugalsko – lidé a země

Asi všude se o Portugalcích dočtete, že to jsou příjemní, milí a vstřícní lidé. No, kdyby mě živil z převážné většiny cestovní ruch, nic jiného, než příjemná, milá a vstřícná bych nebyla. Osobně bych řekla – nic převratného, prostě se chovají normálně a mile a to obvykle ke štěstí stačí.
Zatímco Portugalci jsou pohlední, opálení, tmavovlasí a tmavovousí, Portugalky jsou na tom stejně, ale budily ve mně pocit Cigánek a tak jsem si jich vlastně ani moc nevšímala. Navíc jsou dost malí, muži i ženy, takže můj muž, maje svých dvě stě centimetrů nad nimi dosti vynikal, výškově tedy…
Anglicky umí, ale na hlubší a delší konverzace jsme si po pár zkušenostech nechali zajít chuť. Prostě základy, a když se jich zeptáte na Remote control tak jsou v háji…
V Portugalsku se platí eurem a ceny jsou opravdu dosti podobné jako u nás, a to jak v supermarketech, tak na trhu a v hotelu. Drobné vrací do posledního centu, na což tedy nejsem osobně zařízená, takže jsem jim tam vždycky něco v obchodě nechala a tak si mě pamatovali snad od začátku.
Než byli přijati do Evropské unie, byla to země dle mého poměrně chudá, zejména pak zemědělství tu hrálo (a hraje) prim, hned vedle cestovního ruchu. Po přijetí eura se dle mého dosti vytáhli a rozhodně jim to svědčí.
Tamní vesnice jsou obvykle pomenší, každý má domek, zahrádku s citronovníkem a malý sad s pomerančovníky, pomerančové sady jsou všude okolo, stejně tak jiné citrusy. Půda je červeno-růžová, rostou tam opuncie a je tam dosti sucho. Jak už bylo ukázáno na některých předchozích fotkách – kdo má baráček obložený kachličkami, ten je king, bo kachličky jsou ručně malované a vzory se prakticky neopakují, i když na první pohled vypadají dost podobně. (pozn. Kanceláře: no nám teda moc ručně malovené nepřipadaly. Normální tovární výroba. Čestnou vyjímkou byl ten obrza sv. Františka.) Někdy jsou tam i takové ty stínované kachličky, které známe z doby nedávno minulé, což mě dost překvapilo, ale taky to tam asi neměli jednoduché.
Shodli jsme se s mužem, že na stará kolena by bylo pěkné tam mít takové letní sídlo, koupat se v moři, vyhřívat kosti a užívat si radosti (a strastí) přímořského státu včetně těch ryb a fíků.

Reklamy
Published in: on 13 září 2010 at 08:24  Napsat komentář  

The URI to TrackBack this entry is: https://brouckoviny.wordpress.com/2010/09/13/portugalsko-%e2%80%93-lide-a-zeme/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: