Španělská recepce

Moje teta dováží dlaždičky ze Španělska. Dlaždičky, kachličky, kohoutky, umyvadla, záchodové mísy, sem tam nábytek a sem tam mandarinky. Můj brácha je u tety zaměstnán a oba dělají na Moravě. Když dostali pozvánku na recepci v Praze, bratr nelenil, pozvánku naskenoval a poslal mi ji s dotazem, zda by nás to s mužem zajímalo, že on ani teta skrzevá toto do Prahy nepojedou.
Nás s mužem to samozřejmě zajímalo, brácha nám poslal originál poštou, zavolala jsem na přiložené telefonní číslo, potvrdila účast a pak jsme se asi deset dnů těšili.
12.říjen je den pro celé Španělsko, potažmo Ameriku, potažmo svět významný, protože Colombo objevil Ameriku, a to doslova. A to je třeba oslavit. Byl vybrán břevnovský klášter, recepce byla odpolední. Maje kalup v práci, ráno jsem nastudovala v životním rádci od mistra Špačka, že je-li recepce pořádána odpoledne, podává se obvykle studené jídlo, společenský oděv je na normální úrovni a na začátku hosty osobně vítá hostitel. Takže teorie nastudována, těšili jsme se na večer…
Břevnovský klášter je opravdu krásný, navíc prostory byly bohatě zdobeny květinami a jednohubkami a stolečky, kde se ty jednohubky už při vstupu daly uždibovat. V šatně dole jsme odevzdali kabáty, a pak jsme si postáli ve frontě na třesení rukou. Tou jsme si potřásli popravdě řečeno nevím s kým, ale určitě to byl někdo významný, přinejmenším s hlavním velvyslancem, jeho ženou a dalšími významnými představiteli. Rozhodně jsme se viděli poprvé a naposledy, takže jsme poděkovali za pozvání, byli jsme potěšeni, že je poznáváme a tak vůbec, prostě takové frázičky, co neurazí.
Vpluli jsme do sálu a do davu lidí, kteří již byli aktivními účastníky akce. Zapojili jsme se do fronty na šunku od kosti řezanou přímo na místě, pak do fronty na víno a jali jsme se konzumovat, konverzovat, já jsem se kochala prostory a můj muž účastníky. Co se týká vojenských šarží – bohatě zastoupené, nejen z Česka, a pokud někdo neměl na uniformě šňůru nebo nějaké dost velké vyšívané obrázky, tak nebyl in. Kromě uniforem tam byly i obleky a jedna dáma byla v sárí (a její partner v luxusní uniformě s turbanem). Prostě paráda.
Společenský rádce tvrdil, že je třeba korzovat. Tak jsme korzovali. Tím jsme získali přístup k dalším částem recepce. Další sušená šunka, takový typický španělský sýr, paštičky. Dále část ovoce – koki, mandarinky, meloun, granátová jablka. Paráda. Pak jsme ještě objevili salónek se zákusky, ty sice nedokážu popsat, ale zato byly výborné. Korzovali jsme jako diví, hádali státy a řeči. Pěkné bylo, že jsme nikoho neznali a nikdo neznal nás. Kromě pevného jídla, zde bylo ještě jídlo migrující. Číšníci nosili fakt chutné jednohubky a různé věci, které se daly napichovat na párátko, namáčet v různých marinádách a servírovat přímo do úst.
Ano, bylo to obžerství, leč v lehké formě. Tajemno toho, že nikoho neznáme a nikdo nezná nás, se rozplynulo ve chvíli, kdy jsem v davu zahlédla známou tvář. Dvakrát. Nastalo horečné přemýšlení, odkud se známe. Pro osvěžení paměti jsem na pána hodila tak dva – tři pohledy typu: Čau, známe se, asi, že jo, ale odkud. V duchu jsem probírala známé, přátele přátel, bývalé i současné kolegy, prostě nic. Svěřila jsem se svému muži, přece jen dvě hlavy víc ví. Myslíš toho v té světlé kostkované košili. No, jo, přesně toho. Jo, tak víš, kdo to je? NE. To je zpravodaj české televize pro Brazílii a Jižní Ameriku vůbec… Aha…
Kolem půl sedmé jsme se odebrali k šatném, neb už nebylo téměř žádné jídlo a pití už jsme měli úplně všechno, navíc zůstávat do konce není vhodné, je společensky přijatelné vytratit se, když se vytratí dvě třetiny lidí (dobrá rada nad zlato).
Velmi příjemná akce, všude samé úsměvy a díky. To je jediný aspekt, který mi bude chybět, až brácha konečně tetu opustí a dá své kariéře nový směr. Ale palce mu samozřejmě držíme.

Reklamy
Published in: on 21 října 2010 at 14:29  Napsat komentář  

The URI to TrackBack this entry is: https://brouckoviny.wordpress.com/2010/10/21/spanelska-recepce/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: