Anglikanismy

Používáte anglická počeštělá slovíčka? Vracíte se z oběda do kanceláře nebo do ofisu? Chodíte na mítingy nebo na porady/schůze? Sedíte a čumíte do complu nebo do počítače? Podivná čísla v tabulkách na žádost vedoucích kontrolujete nebo čekujete? Přejete hezký den nebo chcete, aby vaši partneři MĚLI hezký den? Bookujete si lety/hotely nebo děláte prostě jen rezervace/objednávky? Schvalujete nebo approvujete? Drsné, že?

Přiznám se, že se snažím hovořit co nejvíce česky a nervat tam nic anglického už jen proto, že to chce mozkovou bdělost. Moje kolegyně ji nemají, takže pořád něco applyují, forwardují a čekují. Trhá mi to uši jako blázen. V minulé firmě jsem nic takového neřešila (bo tam prakticky nikdo anglicky nemluvil), ale v Továrně Na Krásu, to bylo jiné. Měly jsme previze místo plánů prodejů, ruptury místo chybějících výrobků (produktů), nedrželi jsme nikdy backordery a zákazníkům jsme říkali clients, stejně tak Zákaznické oddělení bylo vždycky Klientské… Do toho se sem tam motala francouzština, byl to opravdu ostrý provoz.
Zřejmě každá doba přináší své. První republika upřednostňovala francouzštinu, mezi válkami a krátce po nich němčina, pak ruština, takže se není čemu divit, Slovo googlování mi ale přijde fakt dobré, o tom žádná… A jak to vidíte vy? Googlujete dnes a denně, skypujete každý večer anebo ulítáváte na facebooku a twitrujete dlouho do noci? Pořádáte večírky nebo párty? A je ještě in být vpoho nebo jste prostě pořád jen cool? Ať už jste busy nebo jen nevíte co dřív, pokud byste se chtěli podělit o své anglicko-české slovíčko, jste vždy vítání.

Reklamy
Published in: on 1 března 2011 at 14:52  6 komentářů  

The URI to TrackBack this entry is: https://brouckoviny.wordpress.com/2011/03/01/anglikanismy/trackback/

RSS feed for comments on this post.

komentářů 6Napsat komentář

 1. Pracuji s lidmi, především málo vzdělanými a staršími. Musím tedy mluvit jejich jazykem a doznávám, že považuji za docela zajímavé dobrodružství, umět vysvětlit to samé několika způsoby a slovy. Drsné je, že pokud spáchám publicistiku, dostanu chválu i za jazyk bez různých-ismů, častokrát od lidí z ciziny. Taky jsou na to naše machrování nějak alergičtí. No a do obchodů s outfity nelezu, protože je to móda pro velikost 36-38 a vlastně pořádně nevím, co do toho spadá. Tričko nad pupek? Tričko, co se tváří jako společenská věc? Hadrovité úbory?
  Druhým problémem je, že na poradách a sněmech s kolegyněmi mluvím cizí řečí. Tak, jak mluvím s lidmi. Jenže okolí pracovní má zažité fráze a klišé a mne to nebaví ani vyslovovat. Mne odmítnou, ale vzápětí říkají totéž… Prostě kokodákání jakési 😉

 2. No, někdy stačí „český“ výraz dechberoucí. Objevovat se začal až poslední době, zato velmi hojně. Je to naopak, ale taky nějak divně.

  • Jo, dechberoucí 🙂 To jsou lidi, kteří jsou děsně šťastní, že umějí nějaké hezké české slovo a přitom přehlédnou, že vlastně dvě 😉

 3. my, prosím, neskypujeme, ale poctivě skajpujeme, a to „imrvere najt i dej“, jak říkáme my,Češi 🙂 vážně – doma natahujeme neaploudujeme, uchováváme a nesejvujem – rovněž tak po okolí. Kdysi v práci jsem to vyřešila jednoduše – začala jsem jazyk aktivně užívat. Na ztřeštěné pohledy jsem mírně ohlásila, že si mají vybrat, který jazyk tedy budeme užívat. Sice mne neuchvátila „smrkonosoplena“, ale „roštěnka“ je fajn…

 4. Tyto problémy se mě tady na kopcích zase až tak netýkají, my doma mluvíme hezky česky (ve Zlíně prý se mluví nejspisovněji v republice), bez ošklivého českého přízvuku. Co nás ale vytáčí v médiích jsou slovíčka „nicméně“ a „jakoby“. Kdo je neužívá, asi není Čech.

 5. Hlavně se Vám povedl titulek!!! Víte vůbec co znamená slovo anglikanismus? Mluvíte o anglikánské církvi? Nebo se snažíte psát o anglicismech (anglických slovech) v češtině? Dobrý!

  pavlarodna@email.cz


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: