Už zase se stydím, že žiju v Čechách

Kancelář pro uvádění románových příběhů na pravou míru

Byli jsme se mrknout na velmi povedenou výstavku hodinek, která se koná (do konce března) v prostorách Staroměstské radnice. Což o to, k vidění jsou tam zdařilé umělecké kousky. Hodinky vesmírné či podvodní, hodinky akurátně přesné, hodinky stopovací, hodinky ze všech drahých kovů co na světě existují. Hodinky, jejichž cena je nestydatě vysoká. Hodinky značek jmen tak věhlasných, že je znají i plebejci jako jsme my. Hodinky značek tak famózních, že jsme o nich nikdy neslyšeli.
Po celou dobu prohlížení exponátů jsme měli kapesníky pod bradou a utírali si kapající sliny. Neustále jsme do sebe žďuchali, ukazovali prstem z jedněch hodinek na druhé a vzdychali. Dámská část redakce ocenila dokonalost šperkařské práce, mužská část se chtěla stůj co stůj nasoukat do vystaveného vesmírného skafandru.
Prostě parádní záležitost.
Vstupenka na výstavu hodinek platí i na prohlídku některých místností Staroměstské radnice. Je tedy možné mrknout do velkého zasedacího sálu (Brožíkův sál), jemuž vévodí dvě obrovská plátna mistra Brožíka – Mistr Jan Hus před koncilem kostnickým a Zvolení Jiřího z Poděbrad českým králem. Nakonec se můžete mrknout do zákulisí orloje a zkontrolovat, co dělají figury svatých, když zrovna nepochodují před turisty.
Proč ale ten hnusný titulek článku?
Protože při odchodu jsme museli navštívit čurací místnost. Po zaplacení příslušného bakšiše jsme se odebrali k pisoárům. Celá místnost s pisoáry byla oblepena naprosto stupidními papíry, na nichž je návštěvníkovi oznamováno, že má zaplatit. Tato oznámení byla snad všude. Nad každým pisoárem, na každých dveřích kabinky, u umyvadla dokonce dvakrát. Ve třech jazycích je oznamováno, že „za použití zaplaťte 3 CZK“. Na cca 30 metrech čtverečních jsme napočítali asi tak 12 těchto oznámení. Bylo nám smutno. Bylo nám stydno. Bylo nám tak, že jsme chtěli té staré krávě za okénkem plivnout pod nohy. Ale ze všeho nejvíc nám bylo do breku. Dvacet zasraných let si tu hrajeme na nějaký podělaný vyspělý superstrát, před kterým si celý svět sedne na prdel, ale hajzly v nejturističtějším místě máme hnusné a buranské. Marně pátráme po jiných slovech. Stále se na jazyk vrací “ zaostalí křupani se slámou v botách“.
Ale ano… Co jsou nějaké trapné nápisy na záchodcích proti tomu, co předvádí naše politická elita. Proti tomu, jak nás kdekdo ojebává. Maličkost, prkotina, blbůstka, povytažené obočí.
Stejně to však nasere a zamrzí, že to musí být zrovna u nás.

Reklamy

The URI to TrackBack this entry is: https://brouckoviny.wordpress.com/2011/03/20/uz-zase-se-stydim-ze-ziju-v-cechach/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: