Literární kukátko I.

Kancelář pro uvádění románových příběhů na pravou míru

Redaktoři Naší Vaší Kanceláře se rozhodil podělit se s našimi milými čtenáři o své literární zážitky. Trošku se nám tu nahromadilo pár knih, o nichž bychom se chtěli (alespoň letmo) zmínit a tím na ně upoutat Vaši pozornost.

Poslední knihou, která ležela na nočním stolku byla kniha Bernharda Schlinka – Útěky z lásky. Tento německý spisovatel možná již upoutal vaši pozornost jiným svým románem – Předčítač. tento byl v nedávné době zfilmován a celá redakce se již nemůže dočkat, až si ho doma pustíme. Paní domu však není této fašistické tematice nakloněna, proto musíme vyčkat příhodného nestřeženého okamžiku a na tajnačku ho zkoukneme. Ale zpět ke knize. Útěky z lásky je kniha povídek, jejichž protagonisté (převážně muži) se nečekaně (a sem tam i trošku záludně) ocitají před životními rozhodnutími, jsou osudem či vlastním přičiněním zahnáni do kouta nebo obtížně hledají svou identitu.
Verdikt – rozhodně stojí za pozornost, ale číst pomalu, pozorně a neleknout se smutného pocitu kolem srdce.

David Foenkinos – Erotický potenciál mé ženy. Ne, opravdu to není příručka, jak obšťastnit vlastní (či jinou) ženu a rovněž to není pokleslý erotický román. Je to útlá knížečka o muži, jehož život je diktován neovladatelnou sběratelskou vášní. Není však sběratelství jako sběratelství. Už jste někdy sbírali „chvíle, kdy vaše žena myje okna“? Přečtete si Foenkinose a třeba začnete. Nebo nezačnete. Uvidíme. Kniha je napsána lehce, s nadhledem a příjemě ironickým odstupem.
David Foenkinos je autor u nás téměř neznámý. A především nevydávaný. Bohužel. Přitom ve Francii patří mezi nejoceňovanější současné spisovatele. (to jsme se dočetli na webu)

Hugh Laurie – Obchodník se smrtí. Opět ne. Nejedná se o literární předlohu akčního filmu s N.Cagem z prostředí obchodu se zbraněmi.
Hugh Laurie zůstane v našich srdcích navždy jako ultracynický Doktor House. Bohužel nesdílíme podobné okouzlení jeho literární kariérou. „Svěží, napínavé, chytré, ale především vtipné čtení, u něhož se rozhodně nebudete nudit“. Tak všichni a všude na webu popisují tuto knihu. Ani jeden z našich redaktorů ji však nedočetl. Absolutně si to nedokážeme vysvětlit. Erupce na Slunci? Pomatení smyslů? Zatmění mozku? To všechno najednou zřejmě postihlo naše redaktory. Kouzlo víru dramatických okolností, který strhne hlavního hrdinu, se nedostavilo. Je zajímavé, že se nám to nikdy nestalo u Fredericka Forsytha nebo Lee Childa . Nikdy. Ty hltáme jedním dechem a čteme až do úplného oslepnutí dokud neotočíme poslední list, kde hlavní postava všechny přemůže a odchází v západu slunce po prašné cestě vstříc světlým zítřkům. Ale ne, vážně. Možná že se časem ke knize Obchodní se smrtí vrátíme a budeme stejně nadšeni jako zbytek světa. Protentokrát ji pokorně vrátíme do regálu knihovny, aby si ji mohl půjčit někdo, kdo ji ocení.

Posledním kouskem našeho prvního Kukátka je Vejce naruby od Ondřeje Neffa. Chtělo by se říci klasika sci-fi. A taky že jo. Pokud naše prameny nelžou, tak vznik knihy se datuje do roku 1985. Sbírka povídek, které jsou čtivé i dnes. Obvykle se hovoří o zdařilých povídkách „Největší vodvaz v dějinách svangu“ a „Bílá hůl ráže 7,62“. S tím se dá souhlasit, ovšem třeba si oblíbíte povídku o zubaři, který se specializuje na upíry. Ale hlavně se v jiné povídce dozvíte, jak je to s tím vejcem naruby.
Nebudeme tvrdit, že jsme nikdy nečetli nic lepšího. Ovšem na druhou stranu je nutno přiznat, že na dobu a místo vzniku, jsou povídky povedené a většině redakce přesně vyhovuje tento styl sci-fi. Jiná část redakce má raději sci-fi říznutou fantasy, popřípadě fantasy bez sci-fi. Tomu se možná budeme věnovat v příštím Kukátku (pokud nějaké bude).

Reklamy
Published in: on 15 dubna 2011 at 15:07  Napsat komentář  

The URI to TrackBack this entry is: https://brouckoviny.wordpress.com/2011/04/15/literarni-kukatko-i/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: