Literární kukátko II.

Kancelář pro uvádění románových příběhů na pravou míru

Mario Puzo: Sedm katů z Mnichova
Autor Kmotra nám v knize, jejíž originální název zní Six Graves to Munich, popisuje příběh pomsty. Není to pomsta sladká ani romantická . Není to pomsta alá Hrabě Monte Christo, ikdyž naplánovaná je hodně solidně. A rozhodně to není pomsta tak moc krvavá, jako příběhy Q. Tarantina.
Ano, Mnichov je to německé město. Ano, pomsta je vykonána za zločiny spáchané v době 2.světové války. A jako každý správný příběh to celé nedopadne úplně nejlépe.
Ale co Vám budeme povídat – kniha je to útlá, písmenka velká, příběh napínavý a přečtené to budete mít za dva dny maximálně.
P.S.: Slabší povahy přeskočí pasáže s mučením.

Mario Puzo : Rodina
Knihou Sedm katů z Mnichova M.Puzo začínal svou kariéru (jednalo se o jeho druhou knihu). Oproti tomu Rodina je novelou/románem z druhého konce. Kniha, kterou Puzo nikdy nespatřil, neboť byla dokončena až po jeho smrti a spoluautorkou je C.Gino, dle pramenů Puzova dlouholetá kamarádka (anglicky „companion“). Ale dost bulváru. Rodinou je zde okruh lidí kolem osoby Rodriga Borgii. Kardinál Rodrigo Borgia se roku 1492 stává papežem a přijímá nickname Alexander VI.
Hlavními postavami celého románu jsou Rodrigovy děti Cesare a Lukrécie, kterým sekundují bratři Juan a Joffre.
Rodrigo alias Alexander své potomky miloval stejně jako svého Boha, a proto jim poskytl to nejlepší vzdělání, jaké mohla tehdejší nesjednocená Itálie nabídnout.Ctižádostivý papež se snažil hned od začátku své vlády sjednotit městské státy roztroušené po celém Apeninském poloostrově a jeho největším cílem bylo dobytí Svaté země. Avšak jeho chtíč po moci musel nést své oběti, v jeho případě jeho vlastní milované děti.
Sám Mario Puzo tvrdil, že klan Borgiů byl jakýmsi předchůdcem legendárních italských mafiánských rodin z 20. století.
Pověřený redaktor naší Kanceláře se v této chvíli tímto dílem prokousává a prvotní pocity jsou nejednoznačné. Napsané to není úplně špatně, ale okouzlení příběhem se nedostavuje. Možná je tím letošním vedrem. Kdoví.

Bill Watterson : Calvin a Hobbes
Buď si Calvina s jeho plyšovým tygrem Hobbesem zamilujete na první dobrou, nebo to celé odpískáte jako kravinu pro malá děcka. Kniha kreslených stripů Vám předvede, co všechno se vylíhne v hlavě šestiletého rošťáka, který má k dispozici nezměrnou dětskou představivost, reálný svět a „živou“ hračku. Objektivní hodnocení od nás nečekejte. Pokud by záleželo na osazenstvu naší redakce, tak všichni nosíme trička s potiskem Calvina a Hobbese, doma bychom měli tucet plyšových tygrů a v zimě bychom stavěli extrémně zábavné a nebezpečné sněhuláky.

Antonín Přidal – Kouzlo nechtěného
Antonína Přidala máme rádi. Kdyby pro nic jiného, tak proto, že přeložil/znovu napsal knihu Pan Kaplan má třídu (stále) rád. Některým z laskavých čtenářů se možná vybaví jeho tvář a hlas z televizního pořadu Klub Netopýr.
Kouzlo nechtěného je sborník sebraných obskurních (v tom milém slova smyslu) krátkých textů, které pan Přidal posbíral buď sám a nebo si je půjčil se sbírech jiných. Nebudeme Vám tu dlouze popisovat o jaké texty jde. Hodíme ukázku, ktterou jsme vyhrabali na internetu a pochopíte sami. Nebo nepochopíte a pak máte smůlu, kniha není určena Vám.

Protokol o výběrovém řízení na učitele v obci Lhota v roce 1798.

Naše Kancelář se domnívá, že dnešní výběrová řízení jsou jednoznačně povrchní.

Příšte už se snad k tomu sci-fi a fantasy dostaneme.
Neztrácejte naději a zůstaňte naladěni.

Reklamy
Published in: on 13 července 2011 at 15:16  Napsat komentář  

The URI to TrackBack this entry is: https://brouckoviny.wordpress.com/2011/07/13/literarni-kukatko-ii/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: