Muzea pro všechny

V Drážďanech je tolik muzeí, až by téměř jeden nevěděl, které si vybrat. Když jsem viděla propagační fotky z Muzea dopravy, bylo rozhodnuto. Lidové vstupné 7 EUR, 1 EUR za focení, toalety zdarma a jde se na to. Tedy – zejména pokud návštěvník umí německy. Ale i tak se to dalo. Jako vše německé – bylo i toto velmi precizní. Městská doprava, osobní, železniční, letecká, a protože Německo má, světe div se, moře, byla tu i doprava námořní. Dvě hodiny nám to zabralo, a to jen proto, že fakt neumím neměcky, takže jsem si hold nic, nebo skoro nic nepřečetla. Ale i tak mě to dost bavilo. Mohla jsem si vázat uzly, kormidlovat loď z kapitánského můstku, parkovat parníky do přístavu a dalši akce, které nevyžadovaly žádné jazykové znalosti. Dost mě to bavilo a to i přes to, že jsem měla pocit, že je tam trochu chladno a že mě sem tam někdo po očku sleduje (NE jako u nás, kdy za váma ta baba-hlídačka chodí, jako byste si chtěli odnést první poslední). Samozřejmě tam bylo super hrací místo pro děti. Ne nějaký stoleček a dvě zlomené pastelky, bylo tam regulérní dopravní hřiště s autikama, místo na hraní a válení a nějaké hračky vztahující se k dopravě. Radost.

Pak jsme zamířili do tamního parku, kam jsme ovšem nedošli. Na vině jsem byla částečně já, protože mi bylo zima jak prase, částečně počasí, protože zrovna snězilo. A to tak, že hodně. Nedaleko parku se nacházelo Muzeum hygieny, které bylo záložním plánem, a tak jsme ho využili. Vstupné cca 8EUR, šatna grátis, záchodky grátis a naslouchátko zálohou za občanku, jinak taky grátis. Ptáte-li se, co se může vystavovat v muzeu hyegieny, odpovídám – vše, co se týká člověka. Jak žije. Jak miluje. Jak se rozmnožuje. Jaké ho postihují choroby. Co má rád. Co rád nemá. Výživa. Smysly. Prostě všechno. I když české sluchátko-průvodce neposkytovalo zdaleka tolik informací jako německy psané popisky, přece jen to bylo dost a dost. Opravdu důkladně jsme byli seznámeni se vším, snad i s tím, co jsme nechtěli a jak se ukázalo, to jsem byli teprve v polovině. Neb po části výstavy stálé následovala výstava dočasná, toho času tématika – SPORT. Kdybych byla opravdu hnusná – KULT TĚLA. Jaká byla historie, jaké sporty, co kdo kdy na jaké olympiádě. Do toho skákačky, váha, měřič výšky, ukázky aerobiku, ukázky různých bláznivých věci, kterými lidé posilovali svoje tělo a tak vůbec. Dlouhé, pěkné, vtipné, podrobné. A anglicky. Aspoň že tak.

Pro ten den jsme měli tedy domuzeováno (ostatně muzea zavírají v pět a byli čtyři), tak jsme se šli ohřát do tamního obchoďáku a říkali si, že možná, že Technické muzeum je podrobné a pěkné, ale kam se hrabe na tohle. Obávám se, že stále máme co dohánět. Ale jsem ráda, že naše muzeální budoucnost bude vtipná a interaktivní.

Naš vaše Kancelář dodává: Obskurní muzeuzm hygieny poskytlo našim redaktorům mnoho prostoru k přemýšlení, kam až lze v „muzejnictví“ zajít. Poté co jsme v Náááárodním muzeu v Práglu viděli výstavku o porodnictví, která obsahovala mimojiné tři videa s reálným porodem, nás nemohlo Drážďanské muzeum až tak šokovat. V sekci Sexualita nás však naprosto odrovnalo video se záběry kopulace zachycené magnetickou rezonancí. Doma jsme zjistili, že tyto záběry lze shlédnout samozřejmě i na internetu (hledejte na svých oblíbených video serverech – např. Improbable Research Collection #119: MRI Sex ).
V sekci o pohybu nás zamrazilo při pohledu na amputační soupravu a v sekci o lidských smyslech jsme vysloveně nepochopili, jak se hraje oblíbená hra Mindball, takže nám kulička pořád utákala doprava, ať jsme dělali co jsme dělali.
V muzeu hygieny se nesmělo fotit, stejně tak jako v galeri starých mistrů.
Tak jsme si to vynahradili v Muzeu dopravy, kde jsme napráskali 300 fotek.
Nebudeme Vás nudit a podělíme se o zřejmě nejzajímavější exponát – cyklistické spodní prádlo, jednoznačně funkční 🙂 :

Reklamy
Published in: on 23 ledna 2012 at 15:47  Napsat komentář  

The URI to TrackBack this entry is: https://brouckoviny.wordpress.com/2012/01/23/muzea-pro-vsechny/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: