Rytíři na Točníku

Že jsou na Točníku rytířové, s tím přišel můj muž. A že jestli tam pojedeme. No jasně, že tam pojedeme. Jednak to je po cestě a jednak je třeba si přestat plést Žebrák a Točník. Tak prima. Dojeli jsme do vesnice, tam už byli chlapi-ukazatelé, kteří organizovali parkování aut pro na hradě probíhající akci. Férové parkovné za čtyřicet očí, borci, co nás nanavigovali až na určené místo a tudy prosím na hrad. Jak už to bývá, hrad na kopci, vidíte ho pořád a cesta vede strání a okolo a najednou tu máme pěkné dva kilometry, na jejichž konci čeká stolek, cedule – vstupné sto šedesát korun za dospěláka a děkujeme, pěkně si to užijte :- ). No, za ty prachy aby ne…

Říkali jsme si – no, podíváme se na hrad (zříceninu), na turnaj a půjdeme. Aha. A nešli jsme dřív jak v půl čtvrté. Musím přiznat, že celá akce byla velmi příjemná a velmi pěkně zorganizovaná. Protože rytíři a princezny, to je hlavně pro děti, tak jich tam bylo dost a dost, ale hrad je pěkně rozhlehlý a tak se to tam hezky ztrácelo, to osazenstvo. Na hlavním nádvoří-scéně probíhal nepřetržitý program. Ale jaký! Kejklíř, na kterého jsem se dívala se stejně otevřenou pusou jako ta děcka, byl tak dobrý, že jsem viděla dvě představení, každé jiné a fakt skvělé. Nějaké tý půtky a šarvátky od historických mečovacích skupin, poměrně vtipné a ne vždy úplně slovně uhlazené (vždyť středověk zas až tak uhlazený nebyl). Byli tam dravci, jejichž vystoupení jsme už každý aspoň dvakrát třikrát viděli, ale pán u dravců byl velmi příjemný, takže jsme se shodli, že po hlavním turnaji na něj určitě zajdeme.

Rytířský turnaj neboli tjost se konal před hradem na takovém plácku, bylo tam postaveno improvizované kolbiště a hlediště. Uváděla to příjemná dáma s portem, takže jí bylo dobře rozumět a v různých disciplínách se utkali čtyři rytířové, vlastně – tři muži a jedna žena. Nejdříve byly různé dovednosti – jako nabírání kroužků na meče a na závěr takové to – jedou proti sobě s dřevcem a komu se zlomí, ten vlastně shodil protivníka a vyhrál. Samozřejmě role byly rozdány, takže tam byl romantik, hrdina, podlý princ a ona dáma, která se pak s muži pro jistotu nestřetla… Oceňuji, devět bodů z deseti.

Pak jsme šli na ty dravce. A řeknu vám – to bylo jiná šou než jí asi znáte. Během tří minut borec obvykládal něco jako suchou historii a teorii a pak se jal ukazovat, jak ti jeho svěřenci lítají. Ale neměl žádného dalšího asistenta, takž šup šup a než se nadál někdo z publika, už měl na ruce rukavici, v ní kus masa a za další tři vteřiny už mu tam seděl dravec. A tak to pokračovalo ještě dalších dvacet minut. A samozřejmě nejen děti si to zkusily. Dámy, pánové, malí, velcí, prostě najednou jste měli na ruce rukavici, pán vám řekl jak ji zvednout, jak ptáka přivolat a šup, opeřenec vám seděl na ruce a zobal z ní. Takže spousta lidí se octla ptákům velmi blízko, a to je jiné kafe než to, že je vidíte uvázané na tom ohnutém kusu železa deset metrů od vás. Mezitím pan sokolník říkal o těch zvířatech a lidech, pěkně, ne úplně děsně naučně, ale prostě tak, aby to bylo zajímavé a to jak pro děti, tak pro dospělé.

Pak jsme se ještě podívali na žonglování s ohněm, na půtku Proti všem (nepochopila jsem, že to bude o žižkových bojovnících v začátku, ale zpěv písně Kdož sú boží bojovníci mě záhy uvedl do správné doby) a pak jsme šli.
Tím pádem – vřele doporučuji příště se zúčastnit, při té příležitosti navštívit i Žebrák, který se krčí (žebrá) pod Točníkem a tak si hrady nadosmrti zapamatovat. Ať žijí rytíři!

Reklamy
Published in: on 13 července 2012 at 09:56  Napsat komentář  

The URI to TrackBack this entry is: https://brouckoviny.wordpress.com/2012/07/13/rytiri-na-tocniku/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: