Brdy v otázkách a odpovědích

Je v Brdech krásně?
Ano, je tam krásně. Přece jen tam třicet let jezdily jen tanky a sem tam běhali vojáci, takže si tam vegetace mohla bujet podle svého. Průvodce říká, že tamní příroda připomíná Šumavu, dle mého jsou Brdy pěknější.

Jsou tam nějací lidé?
Ano, jsou tam odvážní turisté-průkopníci, sem tam jsou na území vpuštění členové Klubu českých turistů a tak je pár stezek značených. Nejsou tam davy, spíše dvojce nebo menší skupinky.

Zastřelí mě tam?
Ne, nezastřelí. Sice je všude napsáno, že to jsou zóny dopadu a nevstupovat, ale mezi námi – uvědomme si, jaká je ekonomická situace – špatná. Prachy nejsou na nic, na tož na náboje, takže se střílí co možná nejefektivněji. Navíc o sobotách, nedělích a svátcích se samozřejmě nestřílí vůbec.

Co tam roste?
Kde co. Houby, KDYŽ je houbařská sezóna, lesní jahody – po hrstích. Borůvky – tam, kde nejsou očesané hřebenem apod. Taky třeba kosatce, vřesy, ale i bolševníky, mirabelky a kde co všechno. Každopádně dost důvodů vzít si s sebou mističku nebo konévku a něco si s sebou nasbírat.

Co kolo, šlo by?
Co šlo – přímo jelo. A skoro se to i nabízí. Na jednu stranu jsou tam děsný krpály, na druhou stranu vyasfaltované cesty (pro tanky), takže se sice nechodí po jehličí, zato se na tom dá jezdit velmi spolehlivě. Pravda, sem tam jsou cesty vymleté a není na nich nic, ale adrenalin je adrenalin.

Dá se tam parkovat?
Ano, dá. Na mapách jsou vyznačená parkoviště, nebo – to hold necháte před posledním obchodem v poslední vesnici, tváříte se jako návštěva k místním a za pět hodin si auto zase vyzvednete.

Jak to vypadá v přilehlých vesnicích?
Evidentní ráj pro chalupáře. Opravené nablýskané chalupy, posekané trávníky, co není chalupa, je stálá usedlosti, bo kdo dům má ten bydlí. Je to poměrně hezká pastva pro oči, ale hadám, že za komančů, kdy jste zřejmě na bydlení ve vesnici hraničící s vojenským prostorem museli mít povolení, to až zas taková výhra nebyla.

Vrátíte se tam?
Někteří evidentně na kolách, protože větu „to by se tu jezdilo na kolech“ jsem slyšela asi 100x, a když bude příležitost, tak rozhodně ani pěší nepohrdnou.

Je logické z toho udělat CHKO?
Ano, velmi. Cokoliv dalšího (kromě Národního parku) tomu ublíží. Komplexní ochrana, protože něco tak pěkného možná máme ještě na Libavé a to je sakra kus cesty.

Reklamy
Published in: on 3 srpna 2012 at 11:25  Comments (1)  

The URI to TrackBack this entry is: https://brouckoviny.wordpress.com/2012/08/03/brdy-v-otazkach-a-odpovedich/trackback/

RSS feed for comments on this post.

One CommentNapsat komentář

  1. Osobně se doporučuji zamyslet nad logičností udělat z Brd CHKO. CHKO nezajistí nezastavitelnost, neporušenost přírody, pouze se tam rozvine turistický ekobyznys. Zdaleka to není jednoznačná otázka, zvlášť potom, pokud uznáváte současné nebo nedávno minulé Brdy jako vcelku zachovalé, nedotčené a opuštěné. Doporučuji pozorné studium materiálů nejen na portále http://www.brdy.org a http://www.vhsb.cz. Zdraví RP


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: