Broumov

Sever republiky je krásný, roubený pískovcovými skalami a městečky jako dlaň. Další den byl věnován kromě hor také Broumovu. Je město malé, zato plné Cigánů. různorodé. Na ulici je spousta lidí, dětí a turistů, kteří tuší, že se zde zastavil čas. Kousek od náměstí je klášter, kam směřovaly naše kroky, neb takovou příležitost navštívit památku takového typu prakticky žádné jiné město nenabízí. Je to zařízení státní. A asi jsme se nesedli s panem v pokladně či co, nebo jsem úplně blbá nebo hluchá, ale na začátku jsem špatně chytla výchozí místo pro prohlídku. Ehm. Akorád jsme nebyli sami… no, to se stává i ostříleným borcům.

Nakonec jsme se ke skupině přidružili, slečně jsem se omluvila a pak jsme už seděli v kostele s otevřenými ústy a žasli. Nádherné baroko (i když je baroko hnusné, přeplácané, naducané a uřvané), vyřezávané lavice, postranní kaple, oltář, presbytář…, všechno jsme viděli…, a pak samotné „tělo“ kláštera. Tam jsem taky chodila s otevřenou pusou, protože tak zpustlý zaostalý, neopravený celek, to jsem už dlouho neviděla a že jsme na Kuksu byli nedávno. Ty vado. Nesnáším komunisty, ale tohle mě fakt dostalo. Takhle to nechat zpustnout, zchátrat, neudržovat, spálit knihy, BOŽE! Kopie turínského plátna to nezachrání.

V Broumově sídlí Veba. Je to podnik známý výrobou skvělého damaškového povlečení, osušek a ručníků a vůbec všelikého takového vybavení do domu. Tam vedla naše druhá cesta. Kromě standartní prodejny tam mají ještě výprodejové centrum. Přiznávám – napakovali jsme se! Pak jsme to sice vozili celých 14 dní v autě, můj muž mě jistě každý den proklel, ale nedalo se tomu odolat. Povlečení ve skvělé kvalitě téměř nežehlivé úpravě, konečně pořádné ručníky a velká chundelatá osuška. Paráda. Pak oběd. Ale kde? No přece na Střelnice za náměstím ,poradila nám paní z infocentra. Vývařovna jak se patří, rychlé, jasné, přehledné a zelný salát výborný.

Mezitím se vyjasnilo, zatáhlo, sprchlo a pak už zůstalo zataženo. Nicméně jsme nehodlali vzdát naši výpravu do části Broumovských hor a tak jsme dojeli na místo určení, které nám poradil pan bytný a vyrazili. A jaké to tam bylo, o tom zítra.

Reklamy
Published in: on 30 srpna 2012 at 11:43  Napsat komentář  

The URI to TrackBack this entry is: https://brouckoviny.wordpress.com/2012/08/30/broumov/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: