Literární kukátko VI.

John Grisham

Dnešní vydání Kukátka bude věnováno netradičně pouze jednomu spisovateli. Domníváme se, že John Grisham si naši pozornost zaslouží.

Původně jsme chtěli napsat pár slov o knize Mississippské povídky (orig. Ford county). Ale uvědomili jsme si, že J.Grisham je pisálek, kterého máme opravdu rádi a bylo by zřejmě vhodné na něj upozornit, přestože se domníváme, že jej beztak všichni znáte.

Julia Roberts, Tom Cruise, Tim Allen, Tommy Lee Jones, Susan Sarandon, Dustin Hoffman či Gene Hackman (ten minimálně 3x). Ti všichni hráli ve filmech, které byly natočeny na základě knižních předloh Johna Grishama. A bůhví na jaké filmové velikány jsem ještě zapomněl. Schválně, přiřadíte herce ke správným filmům: Nebezpečný klient, Případ pelikán, Porota, Vánoce naruby, Cela, Firma.

Základ Grishamových knih tvoří romány z právnického prostředí. Soudci, prokurátoři, advokáti, obhájci a jiná právnická havěť. Vrazi, žháři, lupiči, zájmové organizace, lobbisti, politici a jiná zločinecká verbež. Svědci, porotci, vyšetřovatelé, policajti a jiné osoby, které jsou manipulovány oběma předchozími skupinami.  To jsou hlavní figury a kulisy z pestrého světa, který vás vtáhne do sítí komplikovaných dějových zápletek a intrik.

Přesto však Grisham napsal minimálně 2 knihy, které vybočují z právnické řady.

Vánoce nebudou (Skuppping Christmas), 2001

Starší americký manželský pár se rozhodne, že prostě nebudou slavit Vánoce a místo praštěného zdobení domu, kupování zbytečností se prostě sbalí a odjedou zábavní lodí do Karibiku.

Jak se jim povedlo naplnit tento krásný sobecký plán se dozvíte v knize, kterou doporučujeme (i když je to podle našeho mínění jen průměrná kniha). Nám kniha přinesla právě onen úhel pohledu, co všechno se může stát, když se rozhodnete nejít s oním pověstným davem.

Závěr knihy byl docela zklamání, ale přesto je to slušná oddychová kniha a její hodnocení necháme na každém jednotlivě.

P.S.: Ano, film Vánoce naruby je na motivy této knihy. Jedná se o nepovedený český název. Originální název zní „Christmas with the Kranks“, přičemž Krank je příjmení. Film stojí za starou bačkoru. Hraje v něm Tim Allen (ano, ten Kutil Tim) a přesto nebo možná právě proto je to tuctová americká vánoční komedie. Hodnocení na imdb.com mluví hovoří jasně – 4.9 Na českém csfd.cz je to o kousek lepší – 51%

Mississippské povídky (orig. Ford county). 2009

Barvité, dojemné, napínavé, zábavné. Taková je sedmička povídek situovaná do mississippského okresu Ford. Popravdě řečeno se nám nechce o povídkách nic bližšího rozepisovat, protože každé prozrazení děje zkazí požitek z četby. Tuto knihu rozhodně doporučujeme, je to taková ta „člověčina“,  i když hodně americká.

A jako třetí si přečtěte Případ pelikána nebo Firmu. Obě jsou výtečné, obě jsou trošku delší, obě jsou z počátku Grishamovy spisovatelské kariéry, obě jsou mimořádně populární a obě byly zfilmovány. Nebuďte líní a raději si to přečtěte. Filmy jsou pochopitelně zjednodušeny, avšak také mají své kvality. Ve filmovém zpracování se Julia Roberts snaží rozplést Případ pelikán a ve Firmě se snaží přežít Tom Cruise.

Reklamy
Published in: on 1 prosince 2012 at 04:16  Napsat komentář  

The URI to TrackBack this entry is: https://brouckoviny.wordpress.com/2012/12/01/literarni-kukatko-vi/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: