Ťamani

Co si budeme vykládat, Vietnamce nemá (skoro) nikdo rád. Říkáme jim Číňani, Ťamani, přitom jsou z Vietnamu, smějeme se jejich češtině a nikdy si neuvědomíme jedno – my vietnamsky neumíme ani slovo. Jasně, taky nejsme ve Vietnamu, ale co kdybychom tu pořád měli socialismus a měli šanci vycestovat a odcestovat, jeli byste do Vietnamu, naučili se vietnamsky, otevřeli si tam obchod a prodávali? Hm, hustý, ne?

Já osobně to vidím takto – česky mluví víc jak dobře, rozhodně mnohem lépe než mnozí cizinci, kteří tu žijí a/nebo pracují. Jsou neobyčejně pracovití, začnou s osobním autem někde v průjezdu a končí v kamenném obchodě s dodávkou a májí obrat, za které by se nemuselo stydět lecjaké eseróčko… Osobně si jich tedy velmi považuji. Netykám jim a za jejich národní kuchyni bych dala na chvilku Jiřího z ruky.

Ostatně jejich vztah k dětem je naprosto neuvěřitelný. Mohu to posoudit z vlastní zkušenosti, protože bydllíme nedalo Sapy – místa, kde se přechodem brány ve Vietnamu prakticky octnete. Kdykoliv tam jdu s Jiříkem nebo Františkem, jejich zájem o ně je naprosto nefalšovaný. Jak se jmenuje, kolik má roků/měsíců, jestli už má zuby a věřte, že se neptají jen ženy, ptají se všichni. Když jsme v některé z těch jejich restaurací, tak se jich zeptám, jestli chtějí miminko pochovat a to pak máte vidět jejich nadšení. Jsou opravdu báječní.

Jestli nadáváte na jejich kvalitu věcí, které prodávají, tak je nekupujte, ostatně na tom je jejich byznys založen – kdybychom to nekupovali, nikdy by to neprodávali a nikdy by neměli takový úspěch. Já osobně bych si moc ráda koupila nějaké jejich tradiční ruční výrobky, hedvábí, koše, oblečení, ale hádám, že to by jim tu na odbyt moc nešlo, takže mám (zatím) smůlu.

Ať už se na ně dívate jakkoliv, myslím, že si zaslouží náš respekt.

Reklamy
Published in: on 18 června 2015 at 20:39  5 komentářů  

The URI to TrackBack this entry is: https://brouckoviny.wordpress.com/2015/06/18/tamani/trackback/

RSS feed for comments on this post.

komentářů 5Napsat komentář

 1. Moc souhlasíme, ona ta kvalita jejich zboží už taky není špatná. A teď jsem při koupi plavek zjistila, že prodávají i polské zboží. Předchozí plavky vydržely i dvojí dovolenou u moře a stále slouží. Rádi k nim chodíme i na jídlo.

 2. my jsme na tom stejně. Vykáme, vybíráme; jídlo skvělé

 3. yo. jednou si nás koupěj všechny …. nejen proto, že najít českou prodavačku, která by se za méně než dvacku/měsíčně dokázala aspoň netvářit jako kyselá prdel, je téměř vyloučeno. naproti tomu žluté tváře ochotné usměvavé úslužné . . . taky tam rád nakupuju.

 4. Ti Vaši Ťamani jsou nějací civilizovaní. Ti moji tady v Plzni celou otvírací dobu žvatlají ťamansky s někým patrně ve Vietnamu přes hlasitej odposlech nebo koukaj na vietnamský videa, jsou nasraní, když mají něco namarkovat, protože je rušíte v hovoru a taky se při tom telefonování docela často přehmátnou na kase.
  Ale fakt je, že ti na Vysočině byli horší. Ti sice netelefonovali, ale velice často (jenom v mém případě minimálně desetkrát) se při kasírování většího nákupu nějak přehmátli o kilo ve svůj prospěch. Vždycky přesně o kilo.
  A to proti nim vůbec nic nemám.

 5. Popravdě už jsem slyšel spoustu „vtípků“ na Vietnamce, ale osobně si jich vážím, protože každého, kterého tu potkám tak tady pracuje – nelenoší.

  A my nežijeme v socialismu? Aha, my tomu říkáme jinak, ale ona to socialismus je..

  Myslím, že morálky a ducha mají mnohdy více, než mi samotní 🙂


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: